ispanya turistik vize

İspanya Turistik Vize

İspanya, Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülkedir. Bu nedenle yalnızca İspanya turistik vize almak yerine, Schengen vizesinin alınması da tercih edilebilmektedir. Bu alternatif seçenekten dolayı Bordo pasaport kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genellikle Schengen vizesi alarak İspanya’nın da arasında bulunduğu çok sayıda ülkeyi tek seferde gezip, görebilmektedir. Fakat normal vize başvurularından farklı olarak, Schengen vizesinde daha çeşitli prosedürler uygulanmaktadır.

İspanya Turistik Vize Başvurusu

İspanya’ya giriş yapmak için vize alması gereken kişiler yalnızca Bordo renkli pasaporta sahip olan kişilerdir. Yeşil, Gri ve özellikle Siyah renkli pasaportlara sahip olan kişiler herhangi bir şekilde başvuru yapmadan ülkeye giriş ve çıkış yapabilmektedirler. Bu tamamen belirtilen pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan kişilere verilmiş olan bir ayrıcalık ve kolaylıktır. Bordo renkli Umuma Mahsus pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle vizesiz olarak girilebilecek ülkelerin dışında kalan tüm ülkelere vize almadan girmek mümkün değildir. Bunun için de bir takım prosedürleri tamamlamak ve kriterlere uygun olmak gerekmektedir.

Bordo pasaport haricinde, diğer pasaportları kullanan kişiler 180 günlük zaman ilimi içerisinde yalnızca 90 gün İspanya’da kalabilmektedirler. 90 günün dolmasının ardından İspanya’nın terk edilmesi şarttır. Ülkeye tekrardan giriş yapılabilmesi için, 90 gün daha beklenmesi gerekmektedir. Bu durum, 180 günlük periyotlara ayrılmış olduğu için her periyot içerisinde kişi 90 gün boyunca ülkede kalabilmektedir. Bu nedenle bahsi geçen pasaport tiplerine sahip olan kişilerin bu süreci dikkatli bir şekilde kontrol etmesi gerekmektedir.

Turistik Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

İspanya farklı özelliklerinden dolayı her dönem milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır. Bu nedenle genellikle yaz aylarında talep artmakta ve vize başvurularının sonuçlanması zaman almaktadır. Normal yoğunluğun mevcut olduğu dönemlerde başvurular genellikle 10 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanabilmektedir. Fakat belirtildiği gibi, genellikle yaz aylarında bu süre 20 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

20 iş günü de 1 aya tekabül ettiği için, seyahat tarihleri ile ilgili bir takım problemler meydana gelebilmektedir. Bu tür sorunların yaşanmaması için İspanya turistik vize başvurusu yapan kişilerin 7 – 8 hafta öncesinden işlemlere başlaması gerekmektedir. Aksi takdirde seyahat tarihine kadar vize başvurusu onaylanmamış olabilmektedir.

ispanya turistik vize ücreti

İspanya Turistik Vize Başvurusu Evraklar ve Belgeler

Vize başvuruları yakın tarihlerden itibaren genellikle Vize Hizmet Merkezleri veyahut da yetkili acenteler aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuruların kabul edilme kısmı, İspanya Konsolosluğu tarafından bu tür kurumlara devredilmiştir. Fakat başvuruların tamamen kontrol edilmesi ve sonuca bağlanması yine konsolosluğa aittir. Bu nedenle İspanya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin İspanya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz olarak hazır hale getirmesi gerekmektedir. Ayrıca elektronik sistem üzerinden alınan randevu tarihine kadar da bu belgelerin hazır hale getirilmesi ve randevu zamanında yetkili kişiye teslim edilmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Başvurularda kullanılan pasaportların İspanya dönüşünden itibaren 105 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca her pasaportun kullanım süresinin 10 yıl olmasından dolayı, 10 yıldan daha eski olan pasaportların İspanya turistik vize başvurusu yapmadan önce yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların her birinde minimum 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Vize başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması halinde İspanya Konsolosluğu tarafından vize basımı gerçekleştirilmektedir. Bu basım işleminde de 2 adet boş sayfaya ihtiyaç duyulmaktadır.

-Vize Başvuru Formu

İspanya, Schengen Bölgesi’nde yer aldığı için Schengen başvuru formu ile İspanya Vize Başvuru Formu aynı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle her iki form da aynı isim ile anılabilmektedir. Elektronik sistemler aracılığı ile doldurulabilen formun içerisinde çok sayıda kişisel soru yer almaktadır. Bu sorular, seyahat planının tam olarak öğrenilebilmesini sağlaması sebebiyle İspanya Konsolosluğu için fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle bahsi geçen formun İngilizce olarak doldurulması ve doldurma işleminin de büyük harf ile yapılması gerekmektedir. Belirtilen şekilde doldurulmayan formlar online sistem tarafından kabul edilmeyeceği gibi, konsolosluk tarafından da kabul edilmemektedir.

-Fotoğraf

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin neredeyse tamamında aynı ölçülere ve özelliklere sahip olan biometrik fotoğraflar kullanılmaktadır. Bu nedenle İspanya turistik vizesi için başvurusu yapacak olan kişiler, diğer ülkelerin konsolosluklarının da istediği ölçüler olan 3.5 cm x 4.5 cm özelliklerine sahip olan 2 adet biometrik fotoğrafı İspanya Konsolosluğu’na teslim etmek durumundadırlar. Bu fotoğraflar, daha önceki dönemlerde yapılmış olan vize başvurularında kullanılmış olmamalıdır. Eğer bu fotoğraflar daha önceden de kullanılmış ise, vize kontrolleri yapılırken problem ortaya çıkabilmekte ve kişiden yeni bir biometrik fotoğraf istenebilmektedir. Bu da başvuru sürecinin uzamasına ve vizenin sonuçlanmasının gecikmesine neden olmaktadır.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal durumu net olarak göstermeye yarayan belgelerin ilki maaş bordrolarıdır. İspanya Konsolosluğu tarafından istenen bu belge, son 3 aya ait olmalıdır ve ilgili kurum tarafından imzalanıp, kaşelenmelidir. 3 aydan daha önceki dönemlere ait olan maaş bordroları güncel olmadığı için kabul edilmemektedir. Ayrıca İspanya turistik vize başvurusu yapan kişilerin 3 aylık Banka Hesap Dökümü’nü de konsolosluk ile paylaşmaları gerekmektedir. Bu belge de maaş bordrosunda olduğu gibi son 3 aya ait olmalıdır. Fakat aralarında ufak bir fark bulunmaktadır.

Banka Hesap Dökümü, randevu tarihinden en fazla 1 hafta önce alınmış olmalıdır. Ayrıca ilgili banka tarafından da temin edilen belgenin kaşelenmesi ve de imzalanması gerekmektedir. Bazı durumlarda bankanın İmza Sirküleri de konsolosluk tarafından istenebileceği için, bu belgenin de randevu öncesinde temin edilmesi tavsiye edilmektedir.

-Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

İspanya’ya giriş yapmak amacı ile vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin 3 adet mesleki belgeyi temin etmesi gerekmektedir. Bunlar SGK İşe Giriş Bildirgesi, 4A Hizmet Dökümü ve SGK Hizmet Dökümü’dür. Bu belgelerin her birinin temin edilmesi ve imzalanıp, kaşelenmesi gerekmektedir.

Bahsi geçen belgelere ek olarak dönem dönem bağlı bulunulan şirkete ilişkin belgeler de İspanya Konsolosluğu tarafından istenebilmektedir. Bu tür isteklerin doğması halinde de Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri gibi belgeler istenmektedir. Başvuruların kısa süreler içerisinde sonuçlanabilmesi için bu belgelerin de temin edilmesi, başvuru sahiplerinin fazlasıyla yararına olmaktadır.

-Diğer Belgeler

Başvurularda hazırlanması talep edilen diğer belge çeşitleri de Sağlık Sigortası, Adli Sicil Kaydı, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı fotokopisidir. Sigorta, ülke sınırları içerisinde hizmetlerini sürdüren sigorta şirketleri vasıtası ile yaptırılabilmektedir. Türkiye sınırları dışında meydana gelen sağlık problemleri, 30.000 Euro’ya kadar bahsi geçen sigorta ile karşılanabilmektedir.

Adli Sicil Kaydı, savcılık aracılığı ile alınabilmektedir. Fakat alınan bu belgenin içerisinde de ek olarak kişinin sicil kaydının olmadığı belirten bir ibarenin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde belge konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Tüm bu evrakların, İspanya Konsolosluğu tarafından belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. İngilizce olarak hazırlanmayan ve imzalatıp, kaşeletilmeyen evraklar kabul edilmemektedir.

Bazı dönemlerde vize başvurularında büyük yoğunluk yaşandığı için yapılacak olan vize başvurularının seyahat tarihlerinden 7 – 8 hafta önce yapılması İspanya Konsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir. Bu sayede başvuruda herhangi bir problem meydana gelse de sürenin uzun olmasından dolayı problem halledilebilmektedir.

İspanya Turistik Vize S.S.S

İspanya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya Turistik vize almak isteyen kişiler kısa süreli vize türü için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almalıdır. Gerekli evraklar eksiksiz hazırlanmalı, İspanya turistik vize başvuru formu tam ve düzgün şekilde doldurulmalıdır.

İspanya Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya Turistik Vize almak için ödenecek konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. 60 Euro vize başvuru merkezi danışmanlık ve hizmet bedeli ödenir.

2022 Yılı İçin Belirlenmiş İspanya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

İspanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya Turistik vize için şu temel evraklar hazırlanmalıdır: İspanya turistik vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaport ve kimlik belgesi fotokopileri, 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği, gelir ve banka hesap özetleri, Seyahat sağlık sigortası, Uçak ve otel rezervasyonları

İspanya vizesi hakkında detaylı bilgi alınız.