ispanya transit vize

İspanya Transit Vize

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında vize muafiyeti ile ilgili bir antlaşma bulunmaktadır. Bu sebeple Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere seyahat edecek olan kişilerin bir kısmı bu muafiyetten faydalanabilmektedirler. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük bir kısmının sahip olduğu Bordo pasaportu kullananlara yönelik bu şekilde bir antlaşma yapılmadığı için her Avrupa ülkesine giriş yapılırken vize başvurusunun yapılması şarttır. Bunun için öncelikle gidilecek olan ülkenin konsolosluğunun resmi internet sitesi incelenmeli ve başvuru şartları hakkında bilgi alınmalıdır.

İspanya, Avrupa Birliği’ne üye devletlerarasında yer aldığı için, Hususi, Diplomatik ve Hizmet isimli pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler bahsi geçen ülkeye 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 gün boyunca giriş ve çıkış yapabilmektedir. 90 günlük sürenin dolmasının ardından tekrardan ülkeye giriş yapılabilmesi için 180 günlük dilimin tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde tekrardan ülkeye girmek mümkün değildir. Bordo pasaport kullanan kişilerin ise böyle bir hakkı ve ayrıcalığı bulunmamaktadır. İspanya’ya giriş yapabilmek için vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bu başvurunun da, seyahat sebebine uygun olacak şekilde yapılması önemli bir şarttır.

İspanya Transit Vize Başvurusu Hakkında

İspanya, aynı zamanda Schengen bölgesinde yer almaktadır. Schengen, tek vize ile birçok ülkenin gezilebilmesi amacı ile oluşturulmuş bir topluluktur. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları direkt İspanya vizesi almak yerine, Schengen vizesi alarak da bahsi geçen ülkeye giriş yapma hakkını elde edebilmektedirler. Fakat Schengen vizesini alabilmek için de bir takım prosedürleri tamamlamak şarttır. Bu prosedürlerin ve kriterlerin tamamlanması halinde ilgili ülkenin konsolosluğu tarafından Schengen vizesi verilmekte ve Bordo pasaporta sahip olan kişiler vize süresi boyunca ülkelere sınırsız sayıda giriş çıkış yapabilmektedirler.

Transit Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

İspanya’ya seyahat edecek olan kişiler, tamamen seyahat amacına uygun olacak şekilde başvuru yapmalıdırlar. Bu nedenle iş toplantısına veya fuara katılacak kişiler ticari vizeye, yakınlarını ziyaret edecek kişiler aile ziyareti vizesine, ülkeden transit olarak geçecek kişiler de İspanya transit vize seçeneğine başvuru yapması gerekmektedir. Bu tür başvuruların değişiklik göstermesi halinde de konsolosluk tarafından istenen belgeler artış göstermektedir. Fakat tüm bu belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir.

Yapılan başvurular ortalama olarak 10 – 12 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Fakat yoğun müracaat dönemlerinde bu süre 20 iş gününe kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle İspanya Konsolosluğu tarafından, yapılacak olan İspanya transit vize başvurularının seyahatten yaklaşık olarak 7 – 8 hafta önce yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede başvuru sürecinde herhangi bir şekilde sorun çıkmayacaktır.

ispanya transit vize evrakları

İspanya Transit Vize Başvurusu Talep Edilen Evraklar

Vize başvurusu yapan her kişi, talep edilen belgeleri belirtildiği şekilde hazırlamak ile yükümlüdürler. Bu belgeler, vizenin olumlu yönde sonuçlanabilmesi için oldukça büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla her belgenin eksiksiz olarak, belirtildiği gibi hazırlanması ve sistem tarafından verilen randevu tarihinde ilgili kurumun yetkilisine teslim edilmesi gerekmektedir.

-Biometrik Fotoğraf

Başvuruda hazır hale getirilmesi talep edilen ilk belge biometrik fotoğraftır. Fotoğrafların ölçülerinin 3.5cm x 4.5cm olması şarttır. Ayrıca çekilen fotoğrafın güncel olması ve daha önceki vize müracaatlarında kullanılmamış olması gerekmektedir. Ek olarak, fotoğraf çekimi esnasında da başörtüsü, şapka veya gözlük gibi aksesuarlar da kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde fotoğraflar İspanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Pasaport

Başvurunun yapılmasının ardından ilk olarak pasaport ilgili kuruma teslim edilmektedir. Fakat pasaportların da bir takım şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki, geçerlilik süresidir. Seyahatin bitmesinin ardından kullanılan pasaportun 6 ay daha geçerli olması ve 10 yıldan fazla süredir kullanılıyor olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportların içerisinde de 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Yapılan İspanya transit vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması halinde bahsi geçen boş sayfalara vize basılacaktır.

-Vize Başvuru Formu

Başvurunun yapılabilmesi için doldurulması gereken form, seyahat amacının detaylı olarak anlaşılabilmesi için İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Bu nedenle form, elektronik sistemler üzerinden İngilizce olarak ve büyük harf kullanılarak doldurulmalıdır. Ayrıca form, çıktısı alınmadan önce site üzerinden elektronik olarak imzalanmalıdır. Fotoğrafın da sisteme yüklenerek, forma aktarılması gerekmektedir. Bu şartları tamamlamayan formlar, sistem tarafından kabul görmemektedir.

-Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Mesleki durumu detaylı olarak gösteren belgeler 2 adettir. Bunlar SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü’dür. Her iki belge de bağlı bulunulan kurumdan veya şirketten alınabilmektedir. Alınan belgelerin de kaşeli ve imzalı olması şarttır. Kurum aracılığı ile alınan tüm belgelerde bu kaşe ve imza gerekliliği büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tüm belgelerde bu hususa özen gösterilmelidir.

-Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Finansal durumun konsolosluk ile paylaşılmasını sağlayan belgeler maaş bordroları ve de Banka Hesap Özeti’dir. Her iki belgenin de başvuru tarihinden önceki 3 aya ait olması gerekmektedir. Hesap özetinin ise randevuya gelirken alınmış olması tavsiye edilmektedir. İşlemlerin son halinin görülebilmesi için bu şarta fazlasıyla dikkat edilmelidir.

-Diğer Evraklar

İspanya transit vize başvurusu yapan kişilerin hazırlaması gereken diğer belgelerden ilki seyahat sağlık sigortasıdır. Bu sigorta, seyahat süresi boyunca kişinin her türlü sağlık masrafını karşılamaktadır. Fakat bu masrafların sınırı da 30.000 Euro olarak belirlenmiştir. Sigortanın yaptırılması halinde sigorta poliçesinin orijinalinin ilgili kuruma randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir.

İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanması talep edilen bir diğer evrak da Vize Talep Dilekçesi’dir. Dilekçe, İspanya transit vize başvurusu yapan kişi tarafından hazırlanmalıdır. Ayrıca, dilekçe içerisinde de masrafların kim tarafından karşılanacağı, seyahat tarihleri, seyahatin ne zaman biteceği, başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kurum ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Dilekçenin de şirket yetkilisi tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Bu şartları tamamlamayan dilekçeler de İspanya Konsolosluğu tarafından yapılan kontroller sonucunda kabul edilmemektedir.

Hazırlanması önemle tavsiye edilen diğer belgeler de uçak biletleri ve de otel rezervasyonlarıdır. Kişi, İspanya transit vize başvurusu yapmadan önce kalacağı yerleri ayarlamalıdır. Rezervasyonların onaylanması halinde de konfirmasyon oluşmaktadır. Konfirmasyonların da bir çıktısı alınarak, ilgili vize kurumuna teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, başvuru sahiplerinin gidiş ve dönüş uçak biletlerinin orijinallerini de İspanya Konsolosluğu ile paylaşması gerekmektedir.

İspanya transit vize başvurusunda bulunan kişi eğer uçak veya herhangi bir toplu taşıma aracı ile seyahat etmiyor ve kendi aracı ile seyahat ediyor ise, araca ilişkin bilgileri de yine aynı şekilde İspanya Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Aracın ruhsatı ve ehliyet belgesinin orijinallerinin kuruma ibraz edilmesi gerekmektedir. Tüm bu şartların tamamlanması halinde, yapılacak olan vize müracaatlarında büyük ölçüde bir problem çıkmayacaktır.

Tüm bu belgelere ek olarak, bazı durumlarda İspanya Konsolosluğu tarafından çeşitli belgeler istenebilmektedir. Bu belgeler, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Adli Sicil Kaydı’ndan oluşmaktadır. Nüfus Kayıt Örneği, ikamet edilen bölgede bulunan Nüfus Müdürlüğü tarafından alınabilmektedir. Adli Sicil Kaydı ise, savcılıktan alınmaktadır. Ayrıca alınan kayıt içerisinde de kişinin sicilinde herhangi bir şekilde problem olmadığına dair yazı olmalıdır. Bu yazının bulunmadığı sicil kayıtları, İspanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

İspanya Transit Vize S.S.S

İspanya Transit Vize Nedir?

İspanyadan transit geçiş yaparak başka ülkelere gidecek kişiler İspanya Transit vizesi almalıdır. İspanya Transit vizeleri ülkede 2-3 gün kalmaya izin verir.

İspanya Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya Schengen C tipi transit vize ücreti konsolosluk harcı 80 Euro’dur. Bunun yanı sıra 30 Euro hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti ödenir.

2022 Yılı İçin Belirlenmiş İspanya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

İspanya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya kısa süreli transit vizesi almak için Schengen C tipi vize kategorisinde başvuru yapmak gerekir. Kısa süreli İspanya vizeleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalı ve gerekli evraklar tamamlanmalıdır.