ispanya ticari vize

İspanya Ticari Vize

İspanya, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında yapılan antlaşmaların tamamı İspanya’yı da etkilemektedir. Dolayısıyla yakın tarihlerde yapılan vize muafiyetine yönelik antlaşmalar, İspanya Devleti’ni de kapsamaktadır. Yeşil, Siyah veya Gri pasaport tiplerinden birini kullanan kişiler İspanya ticari vize başvurusu yapmadan, bu antlaşma sayesinde ülkeye giriş yapabilmektedirler. Fakat Bordo pasaport kullanan kişilerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

İspanya Ticari Vize Başvurusu Hakkında

İspanya, aynı zamanda Schengen ülkeleri arasında da bulunmaktadır. Dolayısıyla Schengen vizesi alarak, çok sayıda Avrupa ülkesine kolaylıkla giriş ve çıkış yapılabilmektedir. İspanya’nın da bu ülkeler arasında yer alması, İspanya’ya giriş yapabilmek için alınan İspanya vizesinin sayısını azaltmıştır. Birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, İspanya vizesi almak yerine tek vize ile çok sayıda ülkeyi gezebilmek amacı ile Schengen vizesi almaktadırlar. Alınan bu vize, Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunu kapsamaktadır. Fakat bu vizenin alınabilmesi için de öncelikle gerekli şartların tamamlanması ve ilgili konsolosluk tarafından talep edilen her belgenin hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Ticari Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize başvuruları, genel olarak 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İspanya Konsolosluğu, yapılan vize başvurularını belirtilen süreler içerisinde sonuçlandırabilmektedir. Fakat bazı dönemlerde gerçekleştirilen müracaatların sayısı bir hayli artmaktadır. Bu tür durumlarda da vize başvurularının sonuçlandırılması uzun sürebilmektedir. Dolayısıyla bu süre 20 iş gününe kadar, yani 1 aya kadar uzayabilmektedir.

Vize başvurularının sonuçlanma sürelerinin artması ile birlikte seyahat tarihlerinde bir takım problemler meydana gelebilmektedir. Alınan uçak biletleri, vizenin alınamamasından dolayı geçerliliğini kaybedebilmektedir. Bu ve buna benzer istenmeyen durumların yaşanmaması için seyahat tarihlerinden yaklaşık olarak 8 hafta önce vize işlemlerine başlamak gerekmektedir. Bu 8 haftalık süreç, başvuru sahibine evraklarda bir problem çıksa da yenileyebilme şansı vermektedir. Bu nedenle ortaya çıkan problemler, zaman dilimi geniş olduğu için kolaylıkla halledilebilmektedir.

ispanya ticari vize ücreti

İspanya Ticari Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

İspanya’ya gidecek olan Bordo pasaportlu kişilerin öncelikle seyahat amacına uygun olacak şekilde bir vize tipi seçmeleri gerekmektedir. Eğer İspanya’da bulunan aile veya yakınlar ziyaret edilecekse aile ziyareti vizesi, eğer kısa süreli iş için gidiliyorsa da İspanya ticari vize başvurusu yapılmalıdır. Fakat her başvurunun da talep edilen evrakları farklılıklar göstermektedir.

Vize başvurusu yapan kişilerin İspanya Konsolosluğu tarafından talep edilen tüm belgeleri ve evrakları eksiksiz olarak temin etmesi gerekmektedir. Bu belgelerin belirtildiği şekilde temin edilmemesi halinde, yapılan İspanya ticari vize başvuruları reddedilebilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesinin ardından da kişi tekrardan vize başvurusu yaparak, yeniden vize ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması için her belgenin eksiksiz olarak temin edilmesi ve randevu tarihlerinde teslim edilmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Vize başvurularında pasaportların orijinali istenmektedir. Randevu tarihlerinden daha önce gönderilen pasaportların içerisinde 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Yapılan İspanya ticari vize başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması halinde bu boş sayfalar vize basımı için kullanılacaktır. Ayrıca, pasaportların seyahat tarihlerinin bitiminin ardından minimum 3 ay kadar daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Son olarak da her pasaportun kullanım ömrünü doldurmamış olması gerekmektedir. Eğer 10 yıl ve 10 yıldan daha uzun süredir kullanılıyorsa, vize başvurusu yapmadan önce pasaportun ilgili kurum aracılığı ile değiştirilmesi ve de yenilenmesi gerekmektedir.

-Biometrik Fotoğraf

Vize başvurularında her başvuru sahibinden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Yüzün tam olarak görülebilmesi için istenen fotoğrafta herhangi bir şekilde efekt vs. kullanılmamalıdır. Ayrıca fotoğrafın çekimi esnasında da aksesuar kullanmamak şarttır. Avrupa Birliği standartlarına uygun olması gereken fotoğrafların ölçüsü 3.5 cm x 4.5 cm olarak belirlenmiştir. Bu ölçülerden farklı ölçülere sahip olan fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemektedir. Son olarak da İspanya ticari vizesi başvurularında teslim edilen fotoğrafların daha önceki dönemlerde herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir. Eğer daha önceki süreçlerde aynı fotoğraf kullanılmış ise, bu da fotoğrafın kabul edilmemesine ve vize başvuru sürecinin büyük ölçüde uzamasına neden olmaktadır.

-Vize Başvuru Formu

Başvuru sahiplerinin hazır hale getirmesi gereken bir diğer form da Vize Başvuru Formu’dur. Online sistem aracılığı ile doldurulan form içerisinde çeşitli sorular yer almaktadır. Seyahat planının anlaşılması ve başvuru sahibinin tanınması amacı ile doldurulan form, İspanya Konsolosluğu için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle konsolosluğa ait olan resmi internet sitesi üzerinden bahsi geçen form doldurulmadan başvuru süreci başlatılamamaktadır. Dolayısıyla her başvuru sahibi, bu formu eksiksiz olarak doldurmak ile yükümlüdür.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal durumu detaylı olarak gösteren belgeler maaş bordrosundan ve Banka Hesap Dökümü’nden oluşmaktadır. Kişi, bahsi geçen iki belgeyi de son 3 aya ait olacak şekilde temin etmelidir. Ayrıca ikisinin de imzalı ve de kaşeli olması önemli bir şarttır. Kaşesiz veyahut da imzasız olan belgeler, İspanya Konsolosluğu için herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Ayrıca Banka Hesap Dökümü, belirtilen randevu tarihinden en fazla 1 hafta önce alınmalıdır. Bunun sebebi, hesap dökümünün en güncel halinin görülmek istenmesidir. Bu nedenle her iki belgenin de belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

-Mesleki Durum Belgeleri

İspanya ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin çeşitli belgeleri de eksiksiz olarak temin etmesi şarttır. Bunlardan ilki İşveren Mektubu’dur. Türkiye’de hizmet veren ve bağlı bulunulan şirket yetkilisi tarafından hazırlanan mektup içerisinde seyahatin amacı, seyahat planı, seyahat edecek olan kişiye ilişkin bilgiler ve İzin Onayı ye almalıdır. Bu mektup, antetli kağıda yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından kaşelenip, imzalanmalıdır.

Ayrıca hazırlanması gereken bir diğer evrak da Vize Davetiyesi’dir. Bu belge, İspanya’da bulunan şirket veyahut da kurum tarafından hazırlanmaktadır. Davetiye içerisinde seyahatin amacı, seyahatin tarihleri, davet edilen kişinin ve davet eden kişinin kim bilgileri, şirket içerisindeki görevi, İspanya’da hizmet veren firmanın adı ve unvanı, şirketin iletişim bilgisi gibi detayların tamamının davetiye içerisinde paylaşılması gerekmektedir. Bunun ardından yine bahsi geçen belgenin de imzalanıp kaşelenmesi gerekmektedir.

Mesleki durumun detaylı olarak gösterilebilmesi için İspanya ticari vize başvurusu yapan kişilerin 2 adet belgeyi daha temin etmesi gerekmektedir. Bu belgeler SGK İşe Giriş Bildirgesi ve 4A SGK Hizmet Dökümü’nden oluşmaktadır. Her iki belgenin de imzalı olması gerekmektedir. Aksi takdirde hazırlanan evraklar İspanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Tüm bu belgelerin temin edilmesi halinde mesleki durum detaylı olarak ilgili kurum ile paylaşılmış olmaktadır.

-Diğer Evraklar

Vize başvurusu yapan kişilerden talep edilen diğer evraklar da sağlık sigortası poliçesi, Adli Sicil Kaydı, Nüfus Cüzdanı fotokopisi gibi belgelerdir. Bunlara ek olarak bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği temin edilmelidir. Bu belgelerin de imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Adli Sicil Kaydı’nın içerisinde de başvuru sahibinin sicilinde herhangi bir şekilde problem olmadığına dair ibare bulunması gerekmektedir. Bu yazının bulunmadığı sicil kayıtları da yine aynı şekilde İspanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvurunun olumsuz şekilde sonuçlanmaması adına talep edilen her belgenin eksiksiz olarak ve belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

İspanya Ticari Vizesi S.S.S

İspanya Ticari Vizesi Davetiye Örneği Nasıldır?

İspanya’da iş ortaklığı yapılacak firmanın antetli kağıdına bir davetiye hazırlanmalıdır. İspanya iş davetiyesinde davet edilen kişinin kimlik belgeleri ve iş unvanları yazılmalıdır. İspanya iş gezisinin ne amaçla yapılacağı mutlaka belirtilmelidir, seyahat tarihleri ve iş etkinlikleri belirtilmelidir. İspanya ticari vize davet mektubu şirketin yetkili kişisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

İspanya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya Ticari Vizesi için yapılan başvurular, evrakların prosedürlere uygun olması halinde 7 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Uygun olarak hazırlanmayan ve eksik evraklar içeren başvurular nedeni ile İspanya Konsolosluğu tarafından ek evrak talebinde bulunulabilmektedir. Bu durumda İspanya ticari vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu durumda sıkıntı yaşamamak için vize başvurularının İspanya seyahatinden15 gün önce yapılması önerilir.

İspanya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya Ticari vizeleri Schengen kısa süreli C tipi kategorisindedir. Schengen C tipi vizeleri için 80 Euro harç bedeli ve 30 Euro hizmet bedeli ödenir. Ayrıca 30 Euro danışmanlık ücreti bulunur.

2022 Yılı İçin Belirlenmiş İspanya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

İspanya vize randevu sayfamızdan bilgi alınız.