ispanya öğrenci vizesi

İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya’da Erasmus Eğitim Programı aracılığı ile eğitim görecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet etmekte olan üçüncü ülke vatandaşlarının, öğrencilik hakkını kullanabilmesi için İspanya öğrenci vizesi başvurusunda bulunması ve bu başvurunun olumlu şekilde sonuçlanması gerekmektedir.

İspanya’ da Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Pasaport (İspanya seyahatinin tamamlanmasından sonra da en az 1 sene daha kullanılabilir durumda olması gerekir.)
 • Hem yeni hem de var olan eski pasaportların aslı ve birer adet fotokopileri (İşlemlerin kayıtlı olduğu sayfalara ve kişisel bilgilerin yer aldığı sayfalara ait fotokopiler yer almalıdır.)
 • İspanya öğrenci vizesi için belirlenen başvuru formu (Hem İspanyolca hem de İngilizce dilleri ile hazırlanmalıdır. Eksiksiz ve doğru bilgiler ile hazırlandıktan sonra mutlaka imzalanmalıdır. Eğer öğrenci olan kişi 18 yaşından küçükse, form ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Toplamda 180 günden daha fazla kalması gerekli olan İspanya öğrenci vizesi başvuru sahipleri, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sağlık heyeti raporu ile bir adet fotokopisi de getirmelidir. (İngilizce ya da İspanyolca diline çevirisi yaptırılmalı, Noter’den onay işlemleri tamamlandıktan sonra, Valilik’ten “La Haye Apostili” kaşesi eklenmelidir. Sağlık ocağından alınan sağlık raporları kabul edilmez.)
 • 180 günden daha fazla kalması gereken vize başvuru sahipleri adına, Adli Sicil belgesinin ve bir adet fotokopisinin de temin edilmesi gerekir. (İngilizce ya da İspanyolca diline çevirisi yapılmalı, Noter’den onay işlemleri tamamlandıktan sonra, Valilik’ten “La Haye Apostili” kaşesi eklenmelidir.)
 • Bir adet arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı bir adet nüfus kayıt örneği (Güncel şekilde aile ile olan bağlantıların belirtilmesi gereklidir.)
 • Bir adet ikametgâh belgesinin imzalı ve onaylanmış hali
 • Vize talebini belirten dilekçe (İspanya öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait ev adresi ile telefon numaraları da eklenmelidir.)
 • Uçak bileti bilgileri, otel rezervasyonu ya da diğer konaklama bilgilerini içeren belgeler
 • Seyahat için alınan sağlık sigortası (30 bin Euro teminatında, seyahat süresinin tümünü kapsayacak şekilde)
 • Seyahati karşılamakta olan sponsorun kişi ya da kurum olarak görülmesi halinde, nasıl karşılanacağını anlatan dilekçe ve ilgili belgelerin fotokopisi
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin diğer okulundan alacağı bir adet güncel Öğrenci Belgesi
 • Öğrencinin 18 yaşından küçük olması durumunda, ebeveynlerinin imzalamış olduğu bir adet muvafakat name (Noterden onaylı olması gerekir.)

Eğitim ile İlgili Evraklar

 • Eğitim kurumu ya da kurs tarafından görülmesi gereken ve merkezden gönderilen akseptans
 • Eğitim alınacak ya da kursa gidilecek olan kuruma ait mevcut harç bilgilerinin yer aldığı belgeler
 • Burs ile gidecek olan öğrencilerin, eğitim ya da kurs göreceği ilgili merkezden alacağı bir adet kabul yazısı
 • Tıp, Eczacılık, Kimya Bilimleri, Psikoloji ve Biyoloji bölümlerinde okumakta olan kişilerin hem denklik belgelerini göndermesi hem de sağlık kurumlarında çalışabilme yetkisi adına Sağlık Bakanlığı’ndan onay belgesi alması zorunludur. Eğer lisans mezunları varsa, mezuniyet belgelerini de göndermesi gerekir.

İspanya Seyahati Masraflarının Öğrenci Velisi Tarafından Karşılanması

İspanya seyahatine sponsor olacak kişi ya da kişiler çalışıyor ise;

 1. SSK’dan alınan resmi İşe Giriş Belgesi (fotokopisi de eklenecek ise bizzat iş yerinden onaylı şekilde alınmalıdır.)
 2. “SSK Aylık Sigorta Primleri Bildirgesi” ya da Emekli Sandığı’na gidilerek alınacak benzer bir resmi belge (Son dört ayın detaylarını içeriyor olmasına dikkat edilmelidir.)
 3. Maaş bordrosu, detaylı şekilde banka hesap cüzdanı bilgileri, üzerinde görülen mülklerin tapularına ait fotokopiler ve asıl halleri (Son dört ayın bilgilerini içeriyor olmalıdır.)
 4. Vize başvurusunu yapacak olan kişiler tarafından yazılan, seyahati maddi olarak karşılayacak olanın bir başkası olduğunu belirten resmi belge. Mutlaka imzalanmalıdır.
 5. İspanya seyahatine sponsor olacak kişi ya da kişiler meslek sahibi ise;1 – İcra ettiği mesleğine ait olan
 6. Vergi Levhası (Noterden onay almış haliyle fotokopisi de kabul edilmektedir.)
 7. Ticaret Odası’ndaki mevcut kaydını belirten resmi belgeler
 8. Şirkete ait olan İmza Sirküleri (Noterden onay almış hali olmak şartı ile fotokopisi de kabul edilmektedir.)
 9. Varsa Ticaret Sicil Gazetesine ait bir adet fotokopi (kuruluşunu gösteren)
 10. Banka hesabına ait güncel hareket bilgileri ve varsa mülke ait olan tapuların imzalı fotokopileri

ispanya öğrenci vizesi evrakları

İspanya seyahatine sponsor olacak kişi ya da kişiler emekli ise;

 1. Resmi Emeklilik Cüzdanı
 2. Banka hesabına ait cüzdanın hem aslı hem de imzalı fotokopileri
 3. Eğer varsa, diğer ekonomik gelirlerin yazılı olduğu resmi tüm belgeler

İspanya Öğrenci Vizesini Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 • İspanya öğrenci eğitim vizesi için yerine getirilmesi gereken (90 günden daha fazla) vize işlemleri adına başvuruya ait işlemlerin seyahat zamanından en az 30 iş günü öncesinde başlatılmalıdır. Başvuru sürecine dair geç kalınması, vizenin ret yanıtı ile dönmesi ve eğitim programının iptal edilmesi sonucunu getirebilir. Bu riske karşı resmi tatillere de dikkat edilerek hareket edilmesi en doğrusudur.
 • İspanya Konsolosluğu’nun gerek görmesi durumunda, ek belge talebinde bulunacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle hem yukarıda belirtilen belgelerde değişiklikler ve eklemeler olacak hem de başvuru sürecinde uzama görülebilecektir. Erkenden başvuru yapmanın bu nedenle çok faydası olacaktır.
 • İspanya öğrenci vizesinin alınması ile İspanya’ya seyahat etmeyi planlayan kişiler İspanya içerisinde 180 günden daha fazla ikamet etmesi durumunda, varış zamanından itibaren toplam 30 gün içinde yabancılar merkezinin polisine başvuruda bulunmalı ve İspanya’ya ait oturum kartını almaları gerekir. Herhangi bir kurum içerisinde bu belgenin kontrolü istenebileceği için aksatılmaması oldukça önemlidir.
 • İspanya resmi yasalarına göre, Irak, Azerbaycan, Gürcistan ve Suriye vatandaşlarının, bütün resmi belgelerini İspanyolca diline çevrilmiş halleri ile sunmaları zorunlu tutulur.
 • İspanya Konsolosluğu’nun gerek görmesi durumunda, TC vatandaşlarından belirli belgelerin İspanyolca ‘ya tercüme edilmiş halleri de istenebilir.
 • 2393/2004 sayılı Kraliyet Kararnamesi’nde yer alan Bölüm II ve Madde 55, ‘d’ bendi sonucunda onay almış Yabancılar Yönetmeliği’ne göre, mesleki stajın gerçekleştirilebilmesi için belirli bir süreye ait oturma ve çalışma izninin alınması zorunlu tutulmaktadır.
 • İspanya Konsolosluğu, gerekli gördüğü takdirde kimi öğrenciler ile vize başvuru sürecinde mülakatlar gerçekleştirme hakkını da kendisinde saklı tutar.

İspanya Öğrenci Vizesi Ek Bilgiler

İspanya öğrenci erasmus vizesi için belirlenmiş olan ödemelerin de zamanında yapılması gerekmektedir. Bu ödemeler kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için ücretlerin konsolosluktan öğrenilmesi en doğrusudur. Aynı zamanda dönem dönem konsolosluk tarafından ödemeler için güncellemeler de gelir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişiler, o yılın ücretlerini göz önünde bulundurmalıdır. Vize ücretlerinin zamanında ödenmemesi durumunda, vize başvuru sürecinde aksaklıklar olabilir ya da direkt olarak ret cevabı ile yanıtlanabilir. Bu nedenle en az belgeler kadar ücretlerin zamanında ödenmesi şartı da önem taşır.

İspanya Öğrenci Vizesi S.S.S

İspanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya Öğrenci vizesi temel evrakları şunlardır: Pasaport renkli fotokopileri ve eski Schengen vize fotokopileri Resmi kimlik belgesi fotokopileri İki adet biyometrik fotoğraf Gelir ve banka hesap özeti belgeleri Nüfus kayıt örneği Seyahat sağlık sigortası Otel-konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri İspanya’daki eğitim kurumu tarafından hazırlanan davetiye, Öğrenci kimlik belgelerinin fotokopileri, transkriptler

İspanya Öğrenci Vizesi Ne Kadar?

Kısa süreli İspanya Eğitim ve Öğrenci vize konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti alınmaktadır. Toplam ödenecek bedel 140 Euro’dur, bunun yanında ek hizmetler için ayrıca ücretlendirme yapılır.

2022 Yılı İçin Belirlenmiş İspanya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

İspanya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya Öğrenci vizeleri başvuru tarihinden itibaren 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre eksik ve hatalı başvurularda uzayabilir.

İspanya Öğrenci Çalışma İzni Bulunur mu?

İspanya özellikle dil eğitiminin verildiği bir ülkedir. İspanya’da eğitim alan öğrenciler için çalışma izni mevcuttur.

İspanya Turistik vize sayfamızdan bilgi alınız.