İspanya Konferans Vizesi

İspanya ve Türkiye arasında vize uygulaması bulunduğu için her türlü seyahat öncesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilgili kategori üzerinden vize başvurusunda bulunması gerekir. Kısa süreli İspanya konferans vizesi başvuruları İspanya Ankara Büyükelçiliği’ne veya İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Başvurular şahsen olabileceği gibi kurum tarafından yetkilendirilmiş seyahat veya turizm acenteleri aracılığıyla da tamamlanabilir.

İspanya Kongre ve Konferans Vizesi Nedir?

Ülkede gerçekleşecek her türlü; sanatsal ve mesleki etkinliklere katılacak olan kişilerin İspanya kongre&konferans vizesi için başvuru yapması gerekir. Başvuru esnasında yetkili kurum tarafından istenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması halinde başvurular kabul edilir. Eksik, hatalı ya da uyumsuz belgeler içeren dosyalarla ilgili olarak başvuru kabul edilmiş dahi olsa sonuç olumsuz çıkacaktır. Başvuru dosyasına eklenecek her türlü belge ve bilginin güncel olması zorunludur. İşleri bittiği zaman ülkelerine döneceklerini gösteren belge temininde sıkıntı yaşayan kişilerin başvurusu olumsuz sonuçlanacağı gibi işlemler sırasında yaptığı her türlü harcama ve vize harç masrafları iade edilmez.

Başvurusu reddedilen ya da olumsuz sonuçlanan kişilerin karara itiraz etme hakkı vardır. Ancak süre açısından sıkıntı yaşanabilir. Eksik ya da hatalı bilgilerin bulunduğu evraklar yenilenerek bir dilekçe eşliğinde başvurunun yeniden incelenmesi için dilekçe eşliğinde yeni talep de bulunulabilir. İspanya konferans vizesi başvuruları kısa süreli vize kapsamında değerlendirilir ve Schengen vizesi başvuru şartları eşliğinde hazırlık gerektirir. Vize başvuru formu; İspanyolca, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilir. Form doldurulurken tükenmez kalem kullanılmalı ve cevaplar büyük harflerle yazılmalıdır. Form üzerindeki bilgilerle dosya içinde bulunan evraklar arasında uyumsuzluk görülmesi halinde işlemler dondurulur ve başvuru olumsuz sonuçlanır.

Vize başvuru formuna yapıştırılacak olan fotoğrafın; biometrik özelliklere sahip olması ve arka fonunun beyaz olması şarttır. Form üzerindeki fotoğrafa ek olarak 2 adet 6 aydan eski olmamak kaydıyla aynı özelliklere sahip resim de dosyaya eklenmelidir. Başvuruya konu olan pasaportun;

  • 10 yıldan eski olmaması
  • İçinde en az 2 boş vize sayfası bulunması
  • Hasarsız durumda olması ve
  • Seyahatten dönüş tarihinden itibaren en az 3 aylık kullanım süresi bulunması istenir.
  • Varsa eski pasaportun ve mevcut pasaport içindeki vize sayfalarının fotokopisi de evrak dosyasına eklenmelidir.

Rezervasyon Bilgileri

Vize taleplerinde uçak ve otel rezervasyonlarının başvuru sırasında beyan edilmesi önemlidir. Otel konaklama bilgileri ve yolculuktan dönüş bileti uyumlu olan başvuru sahiplerinin işlemleri olumlu şekilde ilerler. Seyahat süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30 bin Euro teminatlı sağlık sigortası poliçesi yaptırılması da zorunludur. Vize dilekçesinin ilgili kuruma hitaben yazılması ve gezinin amacının ayrıntılı bir şekilde belirtilmesi gerekir. Bu aşamada İspanya’daki kurumdan davetiye alınması vizenin çıkmasının destekler. Konferansa ek olarak katılım planlanan kültürel etkinlikler hakkında da detaylı plan dosya içine eklenmelidir.

İspanya konferans vizesi başvurusu yapan kişinin varsa çalıştığı kurumdan ya da yetki aldığı birimden görevlendirme ve izin yazısı alınmalıdır. SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve şahsi hesap dökümü güncel tarihli olarak evrak dosyasına eklenmelidir. Vize başvurusunda bulunan kişinin emekli olması durumunda maaş kartı ve banka hesap bilgileri ülkeye dönüş motivasyonu olarak değerlendirilir. Öğrencilerden de öğrenci belgesi talep edilir. Bu aşamada seyahat edecek kişinin 18 yaşından küçük olması halinde ebeveyn muvafakatnamesi de hazırlanmalıdır.

İspanya’ya seyahat edecek olan Türk Vatandaşları vize başvurularını Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden tamamlayabilirler. Ülkemizde hizmet veren İspanya; İzmir, Antalya, İskenderun ve İzmit Fahri Konsoloslukları vize işlemlerini kabul etmez. İlgili merkezler görev bölgeleri kapsamında olan illerde yaşayan vatandaşların ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin taleplerini karşılamakla yetkilidir. Her iki ülkenin resmi tatillerinde ve özel günlerde hizmet verilmez. Uzun bayram tatilleri ve Noel arifesinde vize başvuruları ortalamaların daha üzerinde bir sürede incelenebilir. Seyahat planı netleşen kişilerin vize işlemine başlaması olası aksiliklerin neden olacağı gezi iptallerinin önüne geçer.

İspanya Vize Başvuru Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Vize başvuru formu İspanya konferans vizesi almak isteyenler tarafından da doldurulmalıdır. 4 sayfalık resmi bir evrak statüsünde değerlendirilen form, eksiksiz ve güncel bilgiler eşliğinde doldurulmalıdır. Başvuru formu Konsolosluklar üzerinden tedarik edilebileceği gibi online olarak da basılabilir. Başvuru dosyasında vize talep formu olmayan ya da formdaki bilgilerle evrak üzerindeki bilgilerin uyumlu olmadığı kişilerde de vize başvurusu olumsuz sonuçlanır. Dosyadaki en önemli belge doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmış formdur. Vize talebi ve aday hakkında en kapsamlı bilgiye ulaşma imkanı sunan form, aynı zamanda iletişim adresleri açısından da değerlidir.

Ulaşım ve konaklama bilgileri: seyahat planını anlatan bir plan ve dilekçe eşliğinde yapılacak başvurular, vize başvurusunun uygun şekilde incelenmesini ve sonucun muhtemelen olumlu olmasını sağlar. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin eklendiği vize başvuru dosyası incelemeleri 1 veya 2 hafta içinde neticelenir. Seyahat planı belli olan kişilerin başvurusunu hemen yapması olası zaman kayıplarının önlenmesi açısından gereklidir. Resmi tatiller ve yoğun tatil dönemleri göz önüne alınarak gerekli olması halinde başvurular öne çekilebilir. Seyahatine 1 haftadan daha kısa süre kalmış olan kişilerin başvuruları direk olarak reddedilir. VIP hizmetler bu aşamada bir çözüm olabilir.

İspanya konferans vizesi almak isteyenlerin davetiye mektubunu ve organizasyon giriş kartını başvuru dosyasına eklemesi zorunludur. Bu aşamada belgelerin fotokopileri ve bilgisayar çıktıları kabul edilmez ve orijinal belgeler istenir. İspanya vizesi ücretleri kategoriye veya vize süresine göre belirlenmez. Her işlemin bedeli yetkili kurum tarafından belirlenir ve düzenli aralıklarla yenilenir. Başvurunun reddedilmesi halinde harç parası veya yapılan diğer masraflar iade edilmez. Dosyaya harç makbuzunun da eklenmesi istenir.

İspanya Vize süreci oldukça zor ve yıpratıcı olabilir. Bu nedenle şahsi başvurular yerine konusunda deneyimli ve yetkili bir acenteden yardım almak işin başından itibaren sürecin çok daha kolay geçmesini sağlar. Vize kategorileri arasında; turistik, ticari, eğitim, transit ve çalışma vizesi sayılabilir. Vize başvurusu esnasında hazırlanan dosyaya ek olarak ilgili birimler başvuru sahibinden ilave evrak talebinde bulunabilir. Gerekli görülmesi halindeyse karşılıklı mülakata davet yapılabilir. Vize alınmış pasaportlar ile yapılacak yolculukta sınır kapısından giriş garantisi verilmez.

Schengen Vizesi Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Vize başvuru sürecinde en önemli ilk ayak pasaporttur. Eski ve yıpranmış defterlere ek olarak kullanım süresi 1 yıldan daha az kalmış olan pasaportlara da genel olarak vize çıkmaz. Dosya içine eklenen seyahati ve geri dönüş garantisini destekleyen belgeler, İspanya vize başvurularının olumlu sonuçlanmasını destekler. Düzenli bir dosya, güncel tarihli belgeler ve eksiksiz hazırlanan evraklarla birlikte kurumsal yetkili acenteden yardım alınarak yapılan işlemler genel olarak bakıldığında mutlaka onay alacaktır. Seyahat sağlık sigortası evrak dosyasının en önemli belgesi olarak düşünülebilir.

Doğru bir planlama ve eksiksiz bilgiler eşliğinde herkes istediği konferans ya da fuara katılım sağlayabilir. Seyahat özgürlüğünün önünde ciddi bir engel olarak duran vize uygulaması hem zaman hem de maddi açıdan ciddi kayıpların yaşanmasına neden olarak gösterilebilir.

Menü
Destek Hattı