ispanya çalışma vizesi

İspanya Çalışma Vizesi

İspanya’ya seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus ( bordo ) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İspanya’ya giriş yapabilmek için vize almaları gerekir. İspanya ülkesi, Schengen Bölgesi kapsamındaki ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle daha önce Schengen vizesi alan ve vizesinin süresi bulunan kişiler, İspanya’ya vize almadan giriş yapabilirler.

Yeşil ( Hususi ), Siyah – Kırmızı ( Diplomatik ) ve Gri ( Hizmet ) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek İspanya seyahatleri için vize almak zorunda değildirler. İspanya’ya 90 günü aşmayacak kısa süreli seyahatler için yapılacak vize başvuruları, direkt olarak İspanya Konsolosluğuna yapılmaz.

Kısa süreli vize için başvurular, İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır. Vize merkezleri ya da seyahat acenteleri, vize başvuru sürecinde yardımcı olur. Vizenin sonuçlanmasında herhangi bir etkileri yoktur. Vizenin verilmesi ya da reddedilmesi ile ilgili karar yalnızca İstanbul İspanya Başkonsolosluğu ile Ankara İspanya Büyükelçiliğine aittir.

İspanya’da 90 günden daha fazla konaklayacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının uzun süreli vize almaları gerekir. Seyahatin amacına göre alınacak olan vize için başvurular, İspanya İstanbul Başkonsolosluğuna veya İspanya Ankara Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

İspanya Dışişleri Bakanlığının görev alanında yer alan İspanya Çalışma Vizesi, İspanya’ya çalışma amacı ile seyahat etmeyi planlayan vatandaşların almaları gereken vize türüdür. İspanya’ya yapılacak olan seyahatin amacına göre alınması gereken vize türleri değişmektedir.

İspanya Çalışma Vizesi İşlemleri

İspanya’da konaklamak için geçerli bir sebep ya da yeterli iş bağlantıları gösterebilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı İspanya Çalışma Vizesi alabilmektedir. Bu sayede İspanya’da ikamet etme hakkı da elde edilir.

İspanya Çalışma Vizesi süreli ya da süresiz olabilmektedir. İspanya ülkesinde kar amacı ile ya da maaşlı olarak herhangi bir işte çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşları için 16 yaş şartı aranmaktadır. Ayrıca bu kişilerin İspanya’da ikamet etmek ve çalışabilmek için gereken izni almış olmaları gerekir.

İstenen izin şartları için başvurunun, iş akdini yapmış olan işveren tarafından yapılması istenir. Yabancı uyruklu bir vatandaş İspanya’ya geldiği zaman Sosyal Sigortalar Sistemine giriş yaptırması gerekmektedir. Ayrıca en geç 30 gün içerisinde yabancılar şubesine gidilerek oturum kartı alınmalıdır.

İspanya Çalışma Vizesi işlemlerini sonuçlandıran kişiler, İspanya’ya gidiş tarihi itibari ile 30 günü geçmeden yabancılar polisine giderek oturum iznini gösteren kartı almalıdırlar. İspanya çalışma vize işlemlerini Türkiye’den sürdüren Suriye, Irak, Gürcistan, Azerbaycan kökenli yabancı uyruklu vatandaşların çalışma vizesi için hazırladıkları evrakları İspanyolca tercüme edilmiş şekilde sunmaları gerekir.

İspanya Konsolosluğu gerekli görür ise Türk vatandaşlarından da İspanya Çalışma Vizesi için hazırlanan evraklardan bazılarını İspanyolca tercüme edilmiş şekilde istemektedir. İspanya Çalışma Vizesinin başvuru sonucunu değerlendirme yetkisi İspanya Dışişleri Bakanlığına aittir. Bu nedenle sonuçlanma süresi 2 ayı bulabilmektedir. Başvuru aşamasında bu ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir.

İspanya Çalışma Vizesi İçin İstenen Evraklar

İspanya’ya yapılacak olan seyahatlerin amacına göre en uygun vizenin alınması gerekir. Vize türünün doğru seçilmesi ve evrakların vize türüne göre eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Evraklarda eksiklik ya da bilgilerde yanlışlık olur ise vize başvurusu reddedilmektedir.

İspanya’da çalışması planlanan firmanın, İspanya Çalışma Bakanlığına başvuru yapması ve bu başvurunun kabul edildiğine dair evrakları Türkiye’ye göndermesi gerekir. Evrakların orijinalleri istenmektedir. Yeni ve daha önceki pasaportların fotokopileri hazırlanmalıdır. Yeni pasaportun, seyahat bitimi itibari ile en az 12 ay geçerliliğinin olması istenir. İspanya’ya yapılacak olan seyahatin uçak rezervasyonunu gösteren belgeler.

Schengen vize başvuru formu da istenir. Formun İspanyolca ya da İngilizce olarak doldurulmuş olması ve verilen bilgilerin tamamının doğru olması istenir. Bu belge ile başvuru sahibi hakkında bilgi edinilmektedir. Bu nedenle verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi istenir. Başvuru sahibinin en güncel halini yansıtan ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olan arka fonu beyaz 2 tane biyometrik fotoğraf istenir. Başvuru sahibinin ayrıca adli sicil kaydı alması da gerekir. Adli sicil kaydının İspanyolca olarak noter tasdikinin çevirisi yapılır ve daha sonra valilikten La Haye apostil damgası alınarak teslim edilir. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının önlü ve arkalı fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir. İspanya’da çalışacak olan başvuru sahibinin, ülkede nerede konaklayacağını da belgeler ile göstermesi gerekmektedir.

Çalışma vizesi için başvuruda bulunan kişiler, beş yıl boyunca aralıksız bir şekilde İspanya’da ikamet eder ise İspanya daimi oturum izni alabilmektedir. Bunun için istenen ilk koşul, başvuru sahibinin hem kendisini hem de ailesini geçindirebilecek bir gelire ya da yatırıma sahip olmalıdır. 10 yıl süre boyunca kesintisiz olarak İspanya’da çalışan Türk vatandaşları, İspanya vatandaşlığı almak istediği zaman Türk vatandaşlığını bırakmalıdır. İspanyol vatandaşlığı alındıktan sonra İspanya vatandaşlarının bütün haklarından yararlanılmaktadır.

ispanya çalışma vizesi evrakları nelerdir

İspanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Normalde İspanya vizesi, İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ve İspanya Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme süresi ise 7 – 15 iş günü sürmektedir. Ancak İspanya Çalışma Vizesinin değerlendirmesi, İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılır. Değerlendirme süresi ise 60 günü bulabilmektedir. Seyahatlerinizde aksaklıklar yaşamak istemiyorsanız, seyahatinizden 3 ay önce İspanya Çalışma Vize başvurularını yapmanız gerekir.

İspanya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İspanya Çalışma Vize başvuru işlemleri, başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişmektedir. İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan harç ücretleri ve vize merkezlerinin koordinasyon bedelleri ödenmektedir.

İspanya Çalışma Vizesi Neden Reddedilir?

İspanya Çalışma Vizesi işlemleri eksiksiz ve doğru olarak yapıldığı zaman reddedilme riski yoktur. Ancak İspanya ülkesinin vize prosedürlerine uymayacak şekilde yürütülen işlemler neticesinde İspanya Çalışma Vize başvurusu reddedilmektedir.

Öncelikle seyahat amacının kesin olarak kanıtlanması gerekir. Bunun için İspanya’da çalışılacak olan firmadan davet mektubunun orijinalinin gösterilmesi istenir. Sahte ya da eksik evrak ibrazında ise başvurular İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından geri çevrilir.

Kamu Güvenliğinin Tehdidi Nedeni İle İspanya Çalışma Vizesinin Reddedilmesi

İspanya Çalışma Vizesi için başvuruda bulunan kişilerin, Schengen bölgesi kapsamındaki ülkelerde kamu düzenini bozacak atılımlarda bulunması, İspanya Çalışma Vizesinin reddine neden olur. Başvuru sahibinin seyahatin bitim tarihi itibari ile İspanya’yı terk edeceğini belgeler ile ispatlaması gerekir.

Seyahat Belgelerinin Eksik Ya Da Yanlış Olması

İspanya Çalışma Vizesinin reddedilme nedenlerinden biri de, hazırlanan belgelerin eksik ya da yanlış olmasıdır. Belgelerin güncel ve orijinal olmasına dikkat edilmelidir. Evrakların güncel olmaması ya da sahte olması gibi durumlarda İspanya Çalışma Vize başvurusu reddedilir. Belgelerde eksiklik olması durumunda ise ek belge talebi yapılabilir ya da vize başvurusu geri çevrilir.

Başvuru Sahibinin Ülkesine Dönmesi Konusunda Risk Olması Durumunda Vize Reddi

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatleri sona erdikten sonra Türkiye’ye geri dönmelidir. Seyahat bitimi itibari ile ülkeye geri dönüleceğinin belgeler ile ispatlanmaması durumunda İspanya Çalışma Vizesi reddedilir.

İspanya Çalışma Vizesi reddedilen kişiler, vize sonuçlarına itiraz etme hakkına sahiptir. Eksik ve yanlış olarak hazırlanan belgeler yeniden hazırlanarak vize başvurusu tekrarlanabilir.

İspanya Çalışma Vizesi S.S.S

İspanya Çalışma Vizesi Randevu İşlemleri Nelerdir?

İspanya Çalışma vizesi uzun süreli ulusal bir vize türüdür. Vize başvuru sahipleri gerekli vize evraklarını hazırlayarak ve vize ücretini ödeyerek İspanya konsolosluklarından bizzat randevu almalıdır.

İspanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İspanya Çalışma vizesine başvuru için vize başvuru sahibi bizzat İspanya dış temsilcilikleri vize bölümünden randevu almalıdır.

İspanya Öğrenci Vizesi Çalışma  İzni Var mı?

İspanya’da eğitim alan öğrenciler yarı zamanlı çalışma vizesi alabilir, belli bir dönem için geçerli olan bu vize ile öğrenciler İspanya’da eğitim aldıkları sürede gelir elde edebilirler.

İspanya Çalışma Vizesi Ücreti Nedir?

İspanya çalışma vizesi ücreti Schengen vize kriterlerine göre belirlenir. 2022 yılında İspanya çalışma vizesi konsolosluk harç ücreti 350 Euro’dur. Diğer İspanya vize ücretleri şu şekildedir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş İspanya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

İspanya Ticari Vize sayfamızdan bilgi alınız.