İspanya Vizesi

İspanya, hem Avrupa Birliği hem de Schengen üyesi ülkesidir. İspanya ile Türkiye devletleri arasındaki vize şartı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları planladıkları İspanya seyahatlerinden önce o ülkeye ait olan vizeyi almakla yükümlüdür. Kısa süreli İspanya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler, İspanya Schengen vizesi almalıdır. Kısa süreli İspanya Schengen vizesi en fazla 90 gün için verilmekle birlikte, 90 günden uzun sürecek seyahatlerde alınması gereken İspanya vizesi, İspanya Ulusal Vizesi adı ile bilinmektedir.

90 güne dek sürecek olan seyahatlerin vize başvurusu, İspanya Aile Ziyareti Vizesi, İspanya Ticari Vize ve İspanya Turistik Vize içerisinde İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan ya da Turizm Acentelerinden yapılır.

İspanya, D Vizesi, Uzun süreli vize ve erasmus vizeleri için ise direkt olarak İspanya Konsolosluğu İstanbul ya da Ankara merkezine gidilmesini zorunlu tutar. İspanya vizesi işlemleri randevu ile çalışmaktadır. Kullanılacak olan pasaportlar en az 10 senelik olacak şekilde çıkarılmalı, İspanya seyahatinden sonra 3 ay 15 gün daha kullanılabilir durumda olmalıdır.

İspanya Vize Başvurusu Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • İspanya vize işlemlerini tamamlamak için alınması zorunlu olan pasaportlar en az 10 yıllık olmalıdır. Aynı zamanda seyahat sonrası 3 ay 15 günlük kullanımı da görülmelidir.
  • İspanya vizesinin alınması için gereken belgeler, güncel şekilde hazırlanmalı, en fazla 3 ay içinde temin edilmiş olmalıdır.
  • İspanya seyahati sürecini içerisine alan uçak ve otel rezervasyonları yaptırılmalıdır. Aynı zamanda seyahat süresini kapsayacak şekilde sağlık sigortası şartı da aranır.
  • İspanya vizesi işlemlerinin tamamlanması için randevu şartı aranmazken, İspanya Konsolosluğu belirli durumlar için kişiyle direkt görüşmeyi talep edebilir.

İspanya Vize Türleri

İspanya’ya seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerçekleşecek seyahatin amacına (Ticari, Turistik, Öğrenci vizesi vb.) ve konaklayacakları süreye (kısa ya da uzun süreli) göre değişecek şekilde, en uygun görülen İspanya vizesi türünü belirlemeli, vize başvurusunu da ona göre yapmalıdır.

İspanya kısa süreli vizesinin diğer adı İspanya Schengen Vizesi olarak bilinir. Ancak İspanya uzun süreli vizesi, oturum vizesi adı ile de söylenir. İspanya vizesinin seyahat amaçlarına göre farklı kategorileri bulunmaktadır;

İspanya Turistik Vizesi

İspanya’da turistik amaçlar ile bulunmayı isteyen kişilerin bu vizenin başvurusunu gerçekleştirmesi gerekir.

İspanya Ticari Vizesi

İspanya’da ticari amaçlar nedeniyle seyahat etmesi gereken kişilerin alması zorunlu olan vize türüdür.

İspanya Kongre & Konferans Vizesi

İspanya’da düzenlenen herhangi bir sanatsal, mesleki ve bunun gibi konferans ve kongrelere katılmak isteyen kişilerin alması zorunlu olan vizedir.

İspanya Transit Vizesi

Üçüncü bir ülkeye gidecek ancak bu seyahat için İspanya’dan geçmesi gereken kişilerin alması zorunlu olan vizedir.

İspanya Çalışma Vizesi

İspanya’da çalışmayı planlayan kişilerin alması zorunlu olan vizedir.

Öğrenci Vizesi

İspanya’da eğitim için bulunacak olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

– Pasaport

10 seneden eski olan pasaportlar ile yapılan başvurular kabul edilmez. Başvurulan tarihten beri en az 6 aylık geçerliliği olması şartı da aranır. İspanya vizesinin verilmesine karşı, işlemlerin kaydedilebilmesi için en az iki sayfasının boş olması gerekir. Hasarlı ve yıpranmış pasaportlarla yapılan başvurular da konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportta yer alan imza, damga ve kaşe gibi bölümlerin fotokopileri de yer almalıdır.

– Mevcut ise Eski Pasaport İbrazları

Mevcut olan eski pasaporta ait bilgiler ve fotokopileri de bulundurulmalıdır.

– İspanya Vize Başvurusu Formu

Bu form, Türkçe, İngilizce ya da İspanyolca dili ile doldurulabilir. Diğer belgelerde yer alan bilgiler ile formda yer alacak olan bilgiler birbirine uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu aksayabilir ya da reddedilebilir. Mutlaka vize formunda başvuruyu yapan kişinin imzası olmalıdır. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçükse, ebeveynleri tarafından imzalanması gerekir.

– 2 adet Biyometrik Fotoğraf

En az 6 ay eski olacak şekilde bulundurulmalı, yoksa yeni fotoğraf çekilmelidir. Pasaport kullanımına uygun şekilde çekim sağlanmalıdır.

– Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

En güncel hali ile temin edilmelidir. Tüm aile bilgileri de bu belge içerisinde yer almak durumundadır.

– 1 adet arkalı önlü Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

– Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

İspanya vize başvuru için kişinin seyahat masraflarını nasıl karşıladığını kanıtlayan belgeler olmalıdır. Aynı zamanda başvuruyu yapan kişiye ait olan maaş bordrosu, içerisinde en az 1500 TL olan hesap bilgileri ve bu belgelerde kurum imzaları da olmalıdır. Bununla birlikte, başvuru sahibinin üzerinde görünen mülklerin tapu bilgileri de eklenmelidir. Kira geliri, kredi kartı ekstresi gibi belgeler de gerekli olabilir.

İspanya Vizesi İçin Talep Dilekçesi

Seyahat planlarının detaylı bir şekilde dilekçe içerisinde açıklanması gerekir. Bu dilekçe İngilizce ya da İspanyolca ile yazılmalıdır. Konsolosluğa hitap edecek şekilde hazırlanan dilekçede imza ihmal edilmemelidir. Kişi İşveren ise; kendi firmasına ait olan antetli kağıda dilekçeyi yazmalı, bizzat kendisi imzalamalıdır.

Kişinin Emekli olması durumunda; aynı bilgiler yer almalı ve kişi yine kendisi imzalamalıdır. Kişi Çalışan ise; çalıştığı kuruma ait olan antetli kağıda dilekçe yazılmalı, yine o kurum tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

– Başvuruyu yapan kişinin bir kurumda çalıştığını kanıtlayan belgeler

Bu belge içerisinde başvuruyu yapan kişinin bağlı olduğu kurumdan detaylı bilgiler aktarılmalıdır. Aynı zamanda kişiye ait maaş bilgileri, sigorta, izin süresi ve seyahat planı da yer almalıdır. Firma tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. SGK kaydı ve hizmet dökümü de zorunlu tutulan belgelerden birisidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yabancı kişiler, ülkedeki oturum iznini kanıtlayan belgelerini de göndermekle yükümlüdür.
  • İspanya seyahatinin bir sponsor tarafından karşılanması durumunda; bu kurumun bilgileri de gönderilmeli ve kanıtlayan belgede sponsor firmanın imzası olmalıdır.
  • Ticari kurum, aile ziyareti, eğitim ve benzeri durumlarda vize gerektiği zaman; mutlaka bu yerlerden gelecek olan davetiye de vize belgeleri arasında yer almalıdır.
  • Bilet rezervasyon bilgileri, otel bilgileri veya konaklamanın gerçekleşeceği yere ait bilgiler de gönderilmelidir. Bu bilgilerin seyahatten önce planlanması ve satın alınması şartı da yer alır.

İspanya vizesini almak isteyen bireyler, alacakları vize türü ve diğer özel durumlara bağlı olarak ek belge talebi ile karşılaşabilirler. Bu detay göz önünde bulundurularak erkenden başvurulara başlanması gerekir. Aynı zamanda her vize türü için farklı olacak şekilde ücretler talep edilir. Ödeme tarihleri kaçırılmamalıdır. Bazı bireylerden gerekli görüldüğü takdirde mülakat talebi de olur. Mülakat için belirlenen tarih ve saatlerin kaçırılması, vizenin direkt olarak reddedilmesine neden olacaktır. İspanya’nın resmi tatilleri ve diğer izin günleri göz önünde bulundurulmalı, vize başvuru süresi buna göre hesaplanmalıdır.

Vizelerin onaylanma yetkisi yalnızca İspanya Konsolosluğu ve konsolosluk tarafından yetkilendirilen makamlara aittir. Vize başvurusu için ödenecek ücretler, vize başvuru tarihleri ve süreçleri, istenen belgeler ve diğer detaylar için en doğru bilgi İspanya Konsolosluğu’ndan alınabilir. Çalışma saatleri ve iş günlerine göre iletişime geçilebilir.

Menü
Destek Hattı