İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

ispanya vizesi nasıl alınır

İspanya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı mesleki durumunuz ve seçtiğiniz vize türü ile yakından alakalıdır. Durum ve mesleğinize bağlı olarak hazırlamanız gereken vize evrakları farklılık göstermektedir. Evrakların düzenin ve doğru evrak takibi ile İspanya vizesinin uzun süreli ve çok girişli alınabilmesi mümkündür.

İspanya Vize Başvuru Süreci  Nasıl Başlatılır?

İspanya vizesi çok girişli veya tek girişli verilebilmektedir. Çok girişli İspanya vizesi ile Schengen bölgesi içinde yer alan diğer ülkeleri ziyaret edebilir, Schengen alanından ayrıldıktan sonra vize durumunuza göre tekrar giriş yapabilirsiniz. Tek girişli İspanya Schengen vizesi ile Schengen üye devlet topraklarına tek giriş hakkınız olur. Schengen bölgesinden ayrılmadan Schengen vizesinin geçerli olduğu birden fazla ülkeye gidebilirsiniz. Ancak tek girişli Schengen vizesine sahipseniz, Schengen üyesi devletlerin topraklarından ayrıldıktan sonra tekrar giriş yapma hakkınız ortadan kalkmış olur. Bu nedenle yeniden vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

Çok girişli İspanya Schengen vizesi pasaportunuzda “Mult” ibaresiyle görünürken, tek girişli vize “01” ibaresiyle görünür. İspanya Schengen vizesinin tek girişli mi yoksa çok girişli mi olacağına sadece İspanya Konsolosluğu vize yetkilileri karar verir ve bu insiyatif sadece onlara aittir. Vize talep dilekçenizde çok girişli vize talebiniz olduğunu bildirebilirsiniz ancak buna karar veren tek yetkili kurum İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliğidir. Çok girişli ve uzun süreli Schengen vizesini etkileyen en önemli faktör geçmiş Schengen vize deneyimlerinizdir. Vizelerin doğru kullanılmış olması ve çok sayıda olması Schengen vizesinin süresini ve giriş sayısının çoklu mu yoksa tekli mi verileceğine dair durumu etkiler.

Çok girişli vize ile 6 aylık (180 gün) süre zarfında 90 gün Schengen bölgesinde seyahat hakkı elde edersiniz. Örneğin 2 yıllık çok girişli Schengen vizeniz varsa 6 aylık sürelerde 90 gün seyahat etme hakkınız var demektir. Vize etiketinde vizenizin çok girişli veya tek girişli olmasının yanında kalacağınız gün sayısı da yer almaktadır.

İspanya vizesinin ne süre ile verileceğine sadece İspanya Konsolosluğu veya İspanya Büyükelçiliği karar verebilir. Parmak izi ibrazı yapılan vize başvuru merkezleri veya başka kuruluşların vize sonucu ve süresi hakkında açıklama yapma yetkisi yoktur.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Portekiz Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya'ya turistik amaçlı gitmek isteyen kişiler kısa süreli Schengen C tipi vize almalıdır. İspanya C tipi vize türü için başvurular yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır.

İspanya Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya kısa süreli vize almak isteyen kişiler 80 Euro konsolosluk harç ücreti ödemelidir. İspanya vizelerinde 60 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve danışmanlık ücreti bulunmaktadır.

İspanya İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kısa süreli İspanya vizeleri için vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak şarttır. Uzun süreli Ulusal İspanya vizeleri için Portekiz konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak gerekir.

İspanya Turistik vize hakkında bilgi alınız.