İspanya Vize İşlemleri

İspanya Vize İşlemleri

İspanya’ya seyahat etmeyi planlayan Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları İspanya vize işlemleri için hazırlıklarına seyahatlerinden 3 ay önce başlayabilirler. İspanya vizesinin çıkış süresi eksiksiz evraklarla yapılan başvurularda ortalama bir haftadır. Bu nedenle başvuruların seyahate en az 15 gün kala yapılması tavsiye olunur. Konsolosluğun randevu yoğunluğunun ve kapalı olduğu tarihlerin başvurudan önce dikkat alınması vize işlemlerinde yaşanabilecek sorunları giderme konusunda zaman kazanma açısından önemlidir.

İspanya Vize İşlemleri Hakkında

İspanya vize işlemleri için öncelikle yapılması gereken vize türünün belirlenmesi ve bu doğrultuda seyahatin amacına uygun evrakların hazırlanmasıdır. Evraklar kişinin durumuna göre belirlenmiştir. Bu anlamda sigortalı çalışanların, şirket sahiplerinin, emeklilerin, devlet memurlarının, çalışmayan kişilerin, öğrencilerin, ev hanımlarının hazırlamaları gereken evraklar farklılıkla içermektedir. Kişinin durumu veya seçtiği vize türü ne olursa olsun vize başvuru formunun doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. İspanya Schengen vize başvuru formu bilgisayar ortamında veya el yazısı ile doldurulabilir ve çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir.

İspanya vize işlemleri için kullanılacak pasaportun seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması talep edilmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin İspanya seyahatleri için vize almaları gerekmektedir ancak diğer T.C. pasaportları 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadırlar. İspanya vize işlemleri kişisel olarak yapılabileceği gibi danışman firmalar aracılığı ve danışmanlığında da yürütülebilmektedir. Başvurular doğrudan Konsolosluğa yapılmamakta olup, İspanya Konsolosluğunun evrak kabulü ve parmak izi alımı için yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Kişiler kendiler ve danışmanlık hizmeti aldıkları firmalar aracılığı ile evrakları bu başvuru merkezine iletmektedirler.

İspanya Konsolosluğu vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin parmak izi vermelerini zorunlu tutmaktadır. Daha önceki Schengen vizelerinde tanımlı parmak izi olmayan kişiler parmak izi vermeleri zorunlu kılınmıştır.

İspanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize işlemlerinde çok sayıda evrak talep etmektedir. Bu evraklardaki tarihlerin başvuru tarihi itibariyle güncel olması gerekmektedir. Rezervasyonların, bankadan alınacak belgelerin ve şirketten alınacak belgelerin İspanya vize randevu tarihi itibariyle güncel olması önemle duyurulur.

İspanya Vize İşlemleri S.S.S

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya kısa süreli vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. İspanya vize türüne göre istenen belgeler eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmalıdır.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya Vizeleri için temel evraklar şunlardır: Pasaport Eski Schengen vizeleri fotokopileri Vize başvuru sahibi kimlik fotokopileri İspanya vize başvuru formu İspanya vize başvuru dilekçesi Gelir belgeleri, imzalı ve kaşeli Banka hesap özeti, imzalı ve kaşeli Seyahat sağlık sigortası Konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Seyahat amacına göre istenilen vize türünde ek belgeler istenebilir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya kısa süreli vizelerinin sonuçlanma süre 5 iş günü ile 15 iş günü arasındadır. Uzun süreli İspanya vize başvurularında bu süre bir ayı bulabilir.

İspanya Vize Ücretleri hakkında bilgi alınız.