İspanya Vize Başvurusu

İspanya Vize Başvurusu

İspanya vize başvurusu işlemlerinde İspanya Konsoloslukları arasında bölge alanı ayrımı vardır; Trabzon, Samsun, Rize, Zonguldak, Sinop, Ordu, Giresun, Artvin, Karabük, Isparta, Denizli, Burdur, Bilecik, Aydın, Bartın, Kırklareli, Manisa, Yalova, Çanakkale, Edirne, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Düzce, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ’da yaşayan vatandaşların başvuruları İstanbul İspanya Başkonsolosluğu tarafından kabul edilir. Bu illerin dışındaki başvurular İspanya Ankara Büyükelçiliğine yapılabilmektedir.

Son 2 yıl içinde alınmış Schengen vizesi için parmak izi vermiş olan kişiler başvurularını aracı kurumlara izin yazısı vererek yapabilirler. Ancak son 2 yıl içinde almış olduğunuz Schengen vizesi Almanya, Avusturya, İsviçre ve Macaristan’dan alınmış olmaması gerekmektedir. Schengen vizesi aldığınız ülke bu ülkeler haricinde ise aracı kuruma yetki yazısını vererek işlemleri sizin adınıza yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken önemli bir husus: bu durumlarda en son vize aldığınız Schengen ülkesi dikkate alınmaktadır.

İspanya Vize Başvuru İşlemleri

İspanya vize başvurusunun 5 ila 7 iş günlük sürede işlem görmektedir ancak evrakların eksiksiz ibraz edilmiş olması gerekir. Konsolosluğun tatil günleri, resmi tatil günleri, ve başvuru yoğunluğundan kaynaklı gecikmeler olabilir. İspanya vizesinin çıkış süresi İspanya Konsolosluğu işlem süresini uzatma hakkını saklı tutar. Ek evrak isteği veya vize mülakatı talepleri işlem süresini uzatabilen faktörlerdir. Bu nedenle evrakların tam olarak sunulması ve vize işlemlerinde ön hazırlık süreci çok önemlidir. İspanya turistik vizesi için gerekli evraklar ve Schengen vize başvuru formu konsolosluğa teslim edildikten sonra vize tipi ve seyahat amacı veya formlar değiştirilemez belgelerdir.

İspanya vize başvurusu işlemlerinde İspanya seyahatiniz için otel ve uçak bileti alma zorunluluğu bulunmamaktadır ancak satın alınmış biletler varsa fotokopi olarak başvuru dosyasına eklenmelidir. Satın alma zorunluluğu olmamakla birlikte otel ve uçak rezervasyonu yaptırma zorunluluğu ve rezervasyon belgelerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Eğer seyahat planı İspanya ile birlikte başka ülkeleri de içeriyorsa, o ülkelerde yapılmış otel ve ulaşım rezervasyonlarının fotokopileri ibraz edilmelidir.

İspanya vizesi ret ile sonuçlanırsa, karar itiraz hakkınızı içeren dilekçeyi İspanya Konsolosluğuna iletebilirsiniz. Şikayetin değerlendirilmesi bütünüyle İspanya Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir.

İspanya Vize Başvurusu S.S.S

İspanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya kısa süreli vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezinden randevu alınarak işleme konulur. Uzun süreli İspanya vizeleri için ise İspanya Konsolosluğundan vize başvuru sahibi randevu almalıdır.

İspanya Vize Başvurusu Ankara Nereye Başvuru Yapılır?

İspanya uzun süreli vizeleri için İspanya Ankara Büyükelçiliği'ne bizzat başvuru yapılmalıdır. İspanya Ankara Büyükelçiliği Adres: Prof. Dr. Aziz Sancar Cd (Eski Abdullah Cevdet Sok) 8 – Çankaya – Ankara

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya vizeleri için ortak evraklar mevcuttur. İspanya vize başvuru formu ve dilekçesi doldurulmalıdır. Pasaport, kimlik belgeleri renkli fotokopileri çekilmelidir. İki adet biyometrik fotoğraf gerekir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği hazırlanmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesi mevcut olmalıdır. Gelir belgeleri ve banka hesap özeti imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

İspanya Turistik Vize Sayfamızı inceleyebilirsiniz.