ispanya vize başvuru formu

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya’ya yapılacak olan seyahatlerde için yapılacak olan vize başvuruları, yapılacak seyahatin türüne uygun şekilde gerekli başvuru evrakları eşliğinde yapılmalıdır. İspanya vize başvuru formu kısa ve uzun süreli vize başvuruları için farklı formatlarda bulunmaktadır. Seyahat gerçekleştirecek olan yolcuların uygun vize kriterlerine göre form talep etmeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Vize başvuru formu schengen vizesi için İngilizce ve Türkçe dillerinde, diğer vize türleri ve uzun süreli vize başvuruları için İspanyolca dilinde hazırlanmıştır. 90 günden uzun yapılacak seyahatlerde oturma izni için hazırlanan İspanyolca form doldurulmalıdır.

İspanya vize başvuruları İspanya büyükelçiliği, konsolosluk ve aracı vize danışmanlık firmaları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Uzun süreli seyahatler için vatandaşların doğrudan büyükelçilik ve konsolosluktan randevu almaları ve bizzat başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Randevular konsolosluk ve büyükelçiliğin iletişim numaralarından ve resmi web siteleri üzerinden Online olarak alınabilmektedir.

İspanya büyükelçiliği ve konsolosluğu Türkiye ve İspanya’nın resmi tatilleri ve hafta sonları haricinde hafta içi her gün hizmet vermekte olup, vize başvurularını ve vize görüşmelerini belirli saat aralığı içinde gerçekleştirmektedir. Başvuruda bulunan vatandaşların bu saat aralıkları içerisinde yetkili kurumda bulunmaları tavsiye edilir.

Vize başvurularında vatandaşlar konsolosluğun talep ettiği tüm evrakları yetkili kurumlara eksiksiz bir şekilde teslim etmek ve doğru bilgileri paylaşmakla yükümlüdürler. İspanya vize başvuru formu ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından talep edilen bilgiler ve formun içeriği şöyledir:

– Kişisel Bilgiler:

İspanya vize başvurusu bulunan kişiler kimliklerinin açık bir şekilde tespit edilebildiği, biometrik özelliklerde çekilmiş bir fotoğrafı başvuru formuna eklemelidirler. Biometrik özelliklerde olmayan fotoğraflar yetkili makamlar tarafından kabul edilmemekte, kişilerden başvurularını yenilemeleri talep edilmektedir.

Vize formunda yer alan kişisel bilgilerde, başvuruda bulunan kişiler pasaportları üzerinde yer alan kimlik bilgilerini kullanmalıdırlar. Pasaportlar ile uyumsuz olarak paylaşılan bilgiler kabul edilememekte ve vize başvuruları reddedilmektedir. İsimi soy isim, doğum yeri, doğum tarihi, medeni durum, cinsiyet ve uyruk bilgileri bu alanda yazılması gerekli bilgilerdir. Vize talebinde bulunan kişiler, aynı zamanda başka bir ülkenin de vatandaşlığına sahipse ilgili alanda yer alan bölümde bu ülkenin bilgilerini paylaşmalıdırlar.

Eğer İspanya vizesi talep eden kişi reşit değilse, takip eden alanda vize başvuru formunu doldurup imzalayan yasal vasinin kişisel ve adres bilgileri yer alacaktır. Reşit olan ve bizzat başvuru yapan kişilerin bu alanda doldurma yapmasına gerek yoktur.

– Pasaport Bilgileri:

Pasaportun hangi tarihte ve nereden alındığı, pasaportun türü ve pasaportun geçerlilik süresi bu alanda doldurulması zorunlu kısımlardır. Vize başvurusunda bulunan kişilerin, vizelerinin onaylanması için dikkat etmesi gereken en önemli konu, pasaportların son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve pasaportun geçerlilik süresinin planlanan dönüş tarihinden önce en az 3 ay 15 gün süresinin bulunmasıdır. Bu süreye uygun olmayan ve süresi azalmış pasaportlara dönüş tarihinden önce bitse bile vize verilmemekte ve başvurular kabul edilmemektedir. Bu yüzden gerektiği takdirde vize başvurusundan önce pasaportların uzatılması veya yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

– Adres ve İletişim Bilgileri:

Vize başvurusunda bulunan kişisel güncel ikamet ettikleri adres ve ulaşılabilir oldukları telefon numaralarını bu alanda yetkililer ile paylaşmalıdırlar. Vize onay sürecinde konsolosluk yetkilileri görüşme talep edebilir veya paylaştığınız iletişim kanallarından size ulaşarak ek belge talebinde bulunabilirler. Bu yüzden bu alanda paylaşılan bilgilerde hassas davranılması tavsiye edilmektedir.

ispanya vize başvuru formu doldurma

Mesleki Bilgiler:

Kısa süreli yapılacak olan İspanya seyahatleri için doldurulan vize başvuru formunda kişiler mesleki bilgilerini açık bir şekilde belirtmeli, yaptığı iş ve mesleği kanıtlayan belgeleri İspanya vize başvuru formu ile birlikte konsolosluğa teslim etmelidir. Eğer iş amaçlı bir ziyaret gerçekleştirilecek ise firma bilgileri ve evrakları, başvuru belgeleri arasına eklenerek, iş ziyaretinin amaçları açıklanmalıdır.

Çalışanlar için mevcut iş adresi ve iletişim bilgileri, öğrenciler içinse eğitim alınan kurumun isim, adres ve iletişim bilgileri bu alanda paylaşılması zorunlu bilgiler arasında yer almaktadır. Öğrenciler, öğrenciliklerini ispatlayan ve eğitim kurumlarından alınmış resmi belgeleri başvuru formları ile birlikte konsolosluğa sunmakla yükümlüdürler.

– Seyahat Bilgileri:

İspanya’ya seyahat gerçekleştirecek olan kişiler ziyaret amaçlarını form üzerinde yer alan bölümde, kendilerine en uygun seçeneği belirleyerek işaretlemelidir. İspanya vize başvuru formu üzerinde yer alan seyahat amaçları arasında uygun seçenek bulunmuyorsa, ilgili bölümün altında bulunan kısıma seyahat amacı el yazısı ile yazılmalıdır.

Son 3 yıl içerisinde schengen vizesi alınarak ziyaret gerçekleştirilen ülkeler ve isimleri formda paylaşılması zorunlu bilgiler arasında bulunmaktadır. Eğer İspanya seyahati ile birlikte diğer schengen ülkelerine de ziyaret gerçekleştirilecekse, bu ülkelerin isimleri ve seyahat bilgileri hem form üzerinde bulunan alanlara yazılmalı, hem de diğer ülkelere gidiş biletleri ve konaklama bilgileri konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır. İspanya’da konaklama yapılan yerin adres ve iletişim bilgileri izleyen alanda yazılmalı, eğer bir tanıdık veya akraba yanında konaklama yapılacaksa bu alanda bu kişilerin isim, adres ve telefon numarası bilgileri yazılmalıdır.

Talep edilen vize İspanya’da bulunan bir şirket üzerinden davetle gerçekleşmişse daveti yapan firmanın iş ve iletişim bilgileri izleyen alanda paylaşılmalıdır. Gelen yazılı davetin aslı başvuru belgeleriyle beraber konsolosluğa iletilmelidir.

– Seyahat Masraflarına İlişkin Bilgiler:

Vize talebinde bulunan kişi kişisel gelirini, seyahat masraflarını hangi ödeme yöntemleri ile gerçekleştireceğini, sahip olduğu mali kaynakları yetkililerle paylaşmak durumundadır. Bu alanda yazılan bilgilerin, ilgili evraklarla ispat edilmesi zorunludur. Mali duruma dair ek belgeler konsolosluk tarafından istendiği takdirde uygun formatta belgeler hazırlanarak en kısa sürede yetkililere ulaştırılmalıdır. Eğer masraflar bir başkası tarafından karşılanacaksa, masrafları karşılayan kişileri bilgileri ve mali durumlarına dair bilgiler yazılarak ilgili evraklar hazırlanmalı ve sunulmalıdır.

– Diğer Önemli Bilgiler:

Tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurulan İspanya vize başvuru formu tarih ve yer bilgisi yazıldıktan sonra kişisel imza atılarak tamamlanır. Formda iki adet imza ve yer alanı bulunur. Eksik imzaya sahip başvuru formlarının geçerliliği bulunmamaktadır ve eksik imzaların tamamlanması istenmektedir. Reşit olmayan çocukların yapacağı vize başvurularında formlar yasal vasi tarafından doldurularak imzalanmalıdır.

İspanya vize başvuru ücretleri konsolosluğun resmi kaynaklarında yayınlanan banka hesap numaralarına ödenir ve ödemenin yapıldığını ispatlayan banka dekontu başvuru evraklarıyla birlikte teslim edilir. Vize başvuru ücretleri seyahat amacına uygun meblağlarda yatırılmalı, dekont üzerine gerekli açıklama düşülmelidir. Reddedilen vize başvurularının ücretleri geri ödenmez, tekrar kullanılamaz. Başvuru formu üzerinde yer alan açıklama ve başvuru koşullarında ilgili madde bulunmaktadır ve form imzalandığında bu şart kabul edilmiş olunur.

Başvuru formları büyük harflerle, okunaklı bir yazıyla ve tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Yanlış yazılan bilgilerde karalama veya silme işlemi yapılmamalı, yeni bir form talep edilerek form yeniden düzenlenmelidir.

Başvuru formunun sağ alanında bulunan kısım, konsolosluk yetkilileri tarafından doldurulacak olup, vize başvurusunda bulunan kişilerin bu alanda herhangi bir doldurma veya işaretleme işlemi yapmaması gerekmektedir. Form doldurma işlemi sırasında dikkatli davranılarak bu alan boş bırakılmalıdır.

Konsolosluk tarafından vize onayı için talep edilen evrakların eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir. Eksik evraklarla yapılan vize başvuruları kabul edilmez. Konsolosluk mevcut evraklara ek olarak belge talep etme hakkına sahiptir.

İspanya Vize Başvuru Formu S.S.S

İspanya Vize Başvuru Formu PDF Nereden Alınır?

İspanya Vize Başvuru Formu PDF formatında vize başvuru merkezlerinden online olarak elde edilebilir. İspanya vize başvuru formu hatasız ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

İspanya Vize Başvuru Formu VFS Global Nasıl Doldurulur?

Kısa süreli İspanya vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezi VFS Global merkezlerinden randevu alarak uzman vize danışmanları gözetiminde vize başvuru formunu doldurabilir.

İspanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya vize başvuru formu online olarak doldurulabildiği gibi çıktısı alınarak tükenmez kalemle de doldurulabilir. İspanya Schengen C tipi vize başvuru formu olarak da geçen başvuru formu hatasız ve eksiksiz doldurulmalı verilen bilgiler tutarlı olmalıdır.

İspanya Vize Başvuru Dilekçesi Nedir?

Vize başvuru sahipleri İspanya seyahatlerinin amaçlarını, tarihlerini bir dilekçe ile belirterek İspanya vize başvurusunda bulunurlar. Talep edilen İspanya vize türü dilekçede belirtilmelidir, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıklanmalıdır, başka ülkelere geçiş yapılacaksa bu durum yazılmalıdır.

İspanya Vize Ücreti bilgisi alınız.