ispanya izmir fahri konsolosluğu

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu

Avrupa Birliği ve Schengen üyesi olan İspanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye yapacakları ziyaretleri öncesinde vize almalarını zorunlu tutar. Hususi, Hizmet veya Diplomatik pasaport sahiplerinin 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü geçmeyen seyahatleri vizeden muaf tutulur. Kısa süreli vize başvuruları aynı zamanda Schengen vizesi başvurusu anlamına gelir ve üye ülkeler arasında dolaşım izni sağlar. Kısa süreli vize başvurularında maksimum süre 90 gündür. Daha uzun süreli vizeye ihtiyaç duyanlar başvurularını İspanya İzmir fahri konsolosluğu üzerinden tamamlayabilirler. 90 günle sınırlı olan başlıca vize kategorileri arasında;

  • Turistik Vize
  • Ticari Vizesi
  • Aile ziyareti Vizesi.

90 günden daha uzun süreli vize ihtiyacında Ulusal Vize başvurusu yapılması gerekir. Uzun süreli, Erasmus ve D vize gibi kategoriler için yapılacak başvurularda muhatap İstanbul İspanya Konsolosluğu veya Ankara İspanya Büyükelçiliği’dir. İşlemler şahsen takip edilebileceği gibi, İspanya devleti tarafından yetkilendirilmiş turizm acenteleri tarafından da takip edilebilir.

İspanya İzmir fahri konsolosluğu görev bölgesi

Çanakkale-Balıkesir-Manisa-İzmir-Aydın-Denizli-Muğla’dır. Konsolosluk her türlü işlem için hafta içi günlerde ve mesai saatinde hizmet verir. Türkiye ve İspanya resmi tatillerinde hizmet verilmez. Bu bölgelerde yaşayan yabancı uyruklu kişiler ve 3.dünya vatandaşları konsolosluk işlemlerini ilgili adreste gerçekleştirebilirler. İzmir’de hizmet veren İspanya Fahri Konsolosluğu üzerinden vize işlemleri sürdürülemez.

İspanya Vize Başvuru Süreci

Vize başvuruları mutlak suretle randevulu olarak yapılabilir. Başvuruya konu olan pasaportun; 10 yıldan eski olmaması, içinde en az 2 boş vize sayfası bulunması ve seyahatin sona ermesinin ardından 3,5 aylık kullanım süresi olması zorunludur. Vize işlemlerinin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için parmak izi uygulaması 12 yaşından büyük kişiler için zorunlu tutulmuştur. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek olan kişilerin özel durumlarını sağlık raporu ile kanıtlaması istenir.

Başvuru dosyasına eklenecek evrakların en çok 3 ay önce alınması halinde kabul göreceği bilinmelidir. Vize başvuru dosyasına seyahatin tamamını ve tüm Schengen ülkelerini kapsayacak şekilde hazırlanmış sağlık sigortası poliçesi ile uçak ve otel rezervasyon belgelerinin konulması da istenir. İspanya fahri konsolosluğu İzmir yetkilileri gerekli görmeleri halinde başvuru sahibini şahsen görme, mülakat yapma veya ilave evrak isteme hakkını ellerinde bulundurur. Vize ücretleri; vize çeşidi, seyahat süresi veya giriş sayısına göre belirlenmez. Ücretler için tek bir fiyat belirlenmiştir. Ancak VIP hizmetlerde fiyat listesi değişir.

ispanya İzmir konsolosluğu iletişim bilgileri

İspanya Vize çeşitleri

Seyahat amacına uygun olarak belirlenmelidir. Bu aşamada; ticari, turistik veya öğrenci vizesi başlıkları altında tercih yapılabilir. Konaklama süresine bağlı olarak ise; kısa ve uzun süreli vize çeşidi belirlenmeli ve başvuru aşamasında gerekli evraklar ilgili kategoriye özel olarak hazırlanmalıdır. Kısa süreli İspanya vizesi aynı zamanda Schengen vizesi özelliği taşır. Birden fazla Schengen üyesi ülkeye seyahat yapacakların ilk durağının İspanya olması halinde işlemlere İspanya Konsolosluğu üzerinden başlaması gerekir.

Ülkeye turistik amaçla seyahat edecek olan kişiler turistik vize başvurusu yapmalıdır. Bu kategoride başvuru sahiplerinden otel ve uçak rezervasyonları isteneceği gibi Türkiye’de sahip oldukları taşınmaz mal varlığı ve banka hesap bilgileri de talep edilir. Burada amaç vize başvuru sahibinin seyahat sonunda ülkeye dönme ihtimalinin yüksekliğinin araştırılmasıdır. Ticari faaliyet sebebiyle İspanya’ya seyahat edeceklerin vize başvurularını Ticari kategorisi altında yapması gerekir. Uluslararası firmalarda çalışanlar, fuar, sergi, kongre veya sipariş gibi işlemler için ülkeye seyahat edeceklerden ilgili kurumdan davetiye talep etmesi istenir.

İspanya dışında bir ülkeye seyahat edecek olan buna rağmen yolculuğu İspanya’dan geçecek olanların transit vize alması gerekir. Süreç içinde birkaç saatlik uçak kalkış süresini havalimanında geçirmek isteyenlerin transit vizeye ihtiyacı yoktur. Mesleki veya sanatsal kongrelere katılacak olan meslek sahiplerinin Kongre ve Konferans vizesi alması zorunludur. Erasmus benzeri bir eğitime katılacak olan adayların öğrenci vizesi başvurusu yapması istenir. Ülkede uzun süre kalacak ve bu esnada çalışacak olan kişilerin ise İspanya Çalışma vizesi başvurusunda bulunması şarttır.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya İzmir fahri konsolosluğu vize kategorisine bağlı olarak evrak listelerini düzenli olarak günceller. En doğru bilgiye yetkili birimler ve vize almakla görevlendirilmiş kurumlar üzerinden ulaşılabilir.

Pasaport:

10 yıldan eski bir tarihte çıkarılmış pasaport eşliğinde vize başvurusu yapılamaz. Pasaport son kullanma tarihinin işlem tarihinden ileriye doğru en az 6 ay olması şartı aranır. En az 2 boş vize sayfası olmayan, yıpranmış, eski ve yırtık defterlerle yapılan başvurular kabul edilmez. Pasaportta bulunan eski Schengen vizelerinin fotokopisinin başvuru için hazırlanan dosyaya eklenmesi istenir. Varsa eski pasaportlar da ibraz edilmelidir.

Vize başvuru formu:

İngilizce, İspanyolca veya Türkçe olarak doldurulabilen başvuru formu, kişi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Form üzerinde yer alan sorulara verilen cevaplar ile dosya içine konan evraklar üzerindeki bilgilerin birbiriyle uyumlu olması şartı aranır. Eksik evrak veya bilgiler arasında farklılıklar olduğunun tespiti halinde kabul edilmiş başvuruların sonucu ret olarak verilir. Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması halinde imza bölümüne ebeveynlerin imzası da istenir.

Fotoğraf:

İspanya vize başvurusu için dosyaya eklenecek ve vize başvuru formuna yapıştırılacak olan fotoğrafların biometrik özellik taşıması ve ölçülerinin 35×45 mm olması istenir. 6 aydan eski olmaması gereken resimlerin arka fonunun beyaz olması, alın ve kulakların görünmesi şartı aranır. Resimde başvuru sahibinin yüzünün net bir şekilde görülebilmesi için güneş gözlüğü, şapka ya da dini nedenlerle kullandığı aksesuarların bulunmaması, bulunmasının zorunlu olduğu hallerdeyse yüzün net bir şekilde görünmesi istenir.

Kimlik bilgileri:

İspanya İzmir fahri konsolosluğu vize başvurusu sırasında güncel tarihli vukuatlı nüfus cüzdanı örneği ve nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisini görmek ister. Başvuru sahibinin ikametgah bilgilerinin net bir şekilde görüldüğü evrakın da dosyaya konması zorunludur.

Finansal bilgiler:

Vize başvurusunda bulunan kişi seyahat masraflarının nasıl karşılayacağını belgelemelidir. Bunun için banka hesap dökümü, tapu gibi taşınmaz mal varlıklarının belgesi ve kira gelirinin resmi makamlardan alınmış evraklar eşliğinde yetkili birimlere sunulması gerekir. Ticari amaçla vize başvurusu yapan şirket sahiplerinin ise imza sirküleri eşliğinde vergi levhalarını dosyaya eklemesi mecburidir.

Vize talep dilekçesi:

Seyahatin sebebinin açıklayan dilekçenin İngilizce ya da İspanyolca yazılması istenir. İşverenler için hazırlanacak dilekçenin kuruma özel antetli kağıda, emekli kişiler için ıslak imza eşliğinde ve çalışan kişiler içinse şirkete ait ticari bilgiler ışığında hazırlanması gerekir.

Vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 3 ile 15 iş günüdür. Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’den yaptıkları başvurularda sürenin daha uzun olması muhtemeldir. Resmi tatil günleri ve tüm dünya için özel öneme sahip Noel gibi dönemlerde iş yoğunluğu nedeniyle vize sonuçları daha uzun süre içinde çıkabilir. Yolculuk tarihiyle ilgili bilgileri netlik kazanan kişilerin vize işlemlerine hemen başlaması tavsiye edilir. Yolculuk tarihine bir haftadan daha az süre kalmış olan kişilerin başvuruları kabul edilmez. Acil olarak ülkeye seyahat etmek isteyenlerin başvuruların VIP kategorisi üzerinden yapması gerekir. Vize başvurularının sonucu yetkili birimlerin kanaatleri doğrultusunda çıkacağı için her başvurunun olumlu sonuçlanacağına dair bir garanti verilemez.

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu S.S.S

İspanya İzmir Konsolosluğu Adresi Nedir?

İspanya İzmir Konsolosluğu Adresi şu şekildedir:

Adres: İslam Kerimov Caddesi no 16 Sunucu  İş merkezi B Blok K.8 Bayraklı-İzmir

İspanya İzmir Konsolosluğu Telefon Bilgileri Nedir?

İspanya İzmir konsolosluğu telefon ve faks numaraları şu şekildedir:

Telefon: +90 232 435 91 81

Fax: +90 232 435 58 78

İspanya İzmir Konsolosluğu Hangi İllere Hizmet Verir?

İspanya İzmir Konsolosluğu şu illere hizmet verir:

Çanakkale-Balıkesir-Manisa-İzmir-Aydın-Denizli-Muğla

İspanya vize randevu hakkında bilgi alınız.