İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

Avrupa’nın güneybatısında bulunan İspanya, Avrupa Birliği ve Schengen grubunda yer alan bir ülkedir. İspanya Krallığı resmi adı olup resmi dili İspanyolcadır. Başkent Madrid ise Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehridir. İspanya vize talepleri İspanya İstanbul Başkonsolosluğu veya İspanya Ankara Büyükelçiliğine yapılır. Kısa süreli İspanya seyahati için İspanya Schengen vizesi, uzun süreli seyahatler için de İspanya Ulusal Vizesi almak gerekir.

İspanya Başkonsolosluğu İspanya Vize Başvurusu

İspanya vize başvurularında 90 güne kadar talep edilen vizeler turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı olup İspanya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara veya turizm seyahat acentelerine yapılmaktadır. 90 günden uzun süreli vize başvuruları ise direk İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğine yapılır. İspanya vize başvurusu yapmadan önce randevu almak zorunludur. Vize işlemleri için zorunlu olan pasaport ise en fazla 10 yıllı olup geçerlilik süresi en az 3 ay 15 gün olmalıdır. 10 yıldan daha önce çıkartılan pasaportlar kabul edilmemektedir. İstenen diğer belgeler ise en fazla 3 aylık olup daha önce çıkartılan belgeler vize başvurusu için kabul edilmez.

İspanya Vize Çeşitleri

İspanya’ya giriş yapmak isteyenler vize başvurusu sırasında seyahat türünü bildirmek zorundadır. İspanya vize çeşitleri amacına göre farklı kategorilerde verilen bir vizedir. Kısa süreli alınan vizeler Schengen Vizesi olup, uzun süreli vizeler ise oturum vizesi olarak tanımlanır.

-İspanya Turistik Vizesi: İspanya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini yakından tanımak amacı ile alınan İspanya turistik vizesi, turistik gezi amacı ile alınan bir vizedir.

-İspanya Ticari Vizesi: İspanya’da ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenlerin alması gereken bir vizedir.

-İspanya Transit Vizesi: İspanya üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyenlerin alması gereken bir vize olup üçüncü bir ülke seyahati için gereklidir.

-İspanya Kongre & Konferans Vizesi: İspanya’da düzenlenen kongre, konferanslara katılmak isteyenler İspanya Kongre & Konferans Vize başvurusu yapmalıdır.

-İspanya Öğrenci Vizesi: İspanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler İspanya öğrenci vize başvurusu yapmalıdır.

-İspanya Çalışma Vizesi: İspanya’da çalışmak ve iş yaşamına orada devam etmek isteyenler İspanya çalışma vizesi almalıdır.

ispanya istanbul konsolosluğu iletişim bilgileri

İspanya Vizesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

İspanya vize başvurusunda vize türüne göre istenen evraklar oldukça fazla olup her biri için istenen koşullar detaylıdır. Faaliyet alanına yakın illere de hizmet sunan İspanya Başkonsolosluğu İstanbul, vize ve konsolosluk işlemlerinde tek yetkili kurumdur.

-Pasaport:

İspanya vize başvurusu için veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan pasaportlar istenmektedir. İlk veriliş tarihi daha eski olan pasaportlar ise başvurularda kabul edilmez. Pasaport geçerlilik süresi ise en az 6 ay olmalıdır. İspanya vize başvurusunda pasaportun en az 2 boş sayfasının olması önemlidir. Deforme olmuş pasaportlar İspanya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmez.

Yüksek çözünürlükte damga, imza, kaşe ve fotoğrafın olduğu sayfalar fotokopi ile çoğaltılarak dosyaya konulur. Eski pasaportu bulunanlar da o pasaporttaki kimlik bilgileri ve geçerlilik süresini içeren sayfaları ibraz etmelidir.

-Başvuru Formu:

İspanya vize başvuru formu İngilizce veya İspanyolca formu olup istenildiğinde Türkçe olarak doldurulabilir. İspanya Schengen Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalı, dosyaya eklenen belgelerle aynı bilgileri içermelidir. Tutarsız bilgi veya eksik evrak durumunda vize başvuruları reddedilir. Başvuru formunda 37. kutucuk ve son sayfadaki son kutucuk vize başvuru sahibi tarafından imzalanır. 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılan vize başvurularında bu kutucuklar ebeveynler tarafından imzalanır.

-Biometrik Fotoğraf:

İspanya vize başvurusu için istenen fotoğraf biometrik olmalıdır. 3,5 X 4,5 cm ebatlarında istenen fotoğraf 6 aydan daha kısa süreli güncel olması gerekir. Arka fonu beyaz olması ve daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekir.

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi:

İspanya vize başvurusunda tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile nüfus cüzdanının önlü arkalı renkli fotokopisi istenmektedir. İkametgah belgesinin de sunulması zorunludur.

-Finansal Durumu Gösteren Evraklar:

İspanya vize başvurusu yapanların seyahat sırasında masrafları karşılayacağına dair finansal durumunu gösteren belgeler ibraz etmesi gerekir. Bunlar banka hesap dökümü, Türkiye veya Avrupa’da sahip olduğu gayrimenkullerin tapu fotokopisi, kira geliri ve kredi kartı ekstresi gibi belgelerdir.

Hesap dökümünde en az 1500 TL bakiyenin olması ve banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli, imza sirkülü olarak hazırlanan dosyanın vize başvurusu sırasında sunulması gerekir.

Vize Talep Dilekçesi:

Seyahat amacının belirtildiği vize talep dilekçesi açıklayıcı bir dille İngilizce veya İspanyolca yazılır.

İşverenler İspanya İstanbul Başkonsolosluğu veya İspanya Ankara Büyükelçiliğine hitaben dilekçelerini hazırlar. Şirket sahipleri imzalı, kaşeli ve varsa şirket ortaklığını belirten detaylı bir dilekçe hazırlamalıdır. Emekliler dilekçelerini hazırlar ve kendi imzası ile başvuruda sunar.

Çalışanların ve Şirketlerin Hazırlaması Gereken Belgeler: Türkiye’de herhangi bir şirkette çalışanlar ise firmalarına özel antetli kağıda İngilizce veya İspanyolca seyahat nedenini anlatan ve seyahat tarihinin yer aldığı, konaklama masraflarının kime ait olduğunu belirten bir dilekçe hazırlar. Aynı zamanda maaş tutarını gösteren bir belge ile izin süresi ve halihazırdaki görevine devam edeceğini gösteren taahhüdü de evraklara ekler. SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü başvuru sahibine özel hazırlanması gereken evraklar olup, şirkete özel evraklar ise vergi levha fotokopisi, orijinal faaliyet belgesi, imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisidir.

Başvuru Sahibine Özel Belgeler:

Seyahat amacı yanında başvuru sahibinin statüsüne göre istenen belgeler değişmektedir.
Emekliler emekli maaşını gösteren bordo yanında son 1 hafta içinde alınan banka hesap özetini sunmalıdır. Memurlar çalışmakta olan kesim olup çalıştıkları firmanın antetli kağıdına yazılan resmi izin belgesi hazırlamalıdır.

Öğrenciler orijinal ve güncel öğrenci belgesini başvuru sırasında evraklara ekler. Aynı zamanda ebeveynlere ait gelir düzeyi ve mesleki bilgiler de ilave edilir. Avukatlar orijinal baro kaydını, diş hekimleri orijinal tabipler odası kaydını, eczacılar eczacı diploma fotokopisini çiftçiler Ziraat odasından alınan çiftçi belgesini ibraz etmelidir. Her bir başvuru sahibi seyahat planını gösteren belgeleri, İspanya vize başvurusu sırasında sunmakla yükümlüdür.

İspanya Turistik Vize Örneği

İSPANYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

İSTANBUL

Ülkenize ../../…. İle ../../…. tarihleri arasında turistik amaçla seyahat etmeyi planlıyorum. Seyahatim süresince oluşacak tüm masraflarım (konaklama, transfer, hastalık, kaza vb.) tarafımdan karşılanacaktır. Seyahatim bittiğinde ülkenizden ayrılacağımı taahhüt ve garanti ederim. Tarafıma İspanya turistik vizenin verilmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla…..

İspanya Vizesi Hakkında

İspanya vize başvurusu yapmak isteyenler İspanya İstanbul Başkonsolosluğu veya İspanya Büyükelçiliğine giderek başvurularını yaparlar. Başvuru sırasında Vize Bilgi Sistemi üzerinden parmak izi taraması yapılır. 90 günün altında bir süre için vize isteyenler İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara başvuru yapabilir. Biyometri işlemi de denilen parmak izi taramasından Ülke veya hükumet liderleri, ulusal yönetim üyeleri ve eşleri, resmi olarak davet edilen ülke delegeleri muaftır. İspanya vize başvuruları en geç 7-10 gün içerisinde sonuçlanır. Vize başvuruları seyahate en fazla 3 ay en az 15 gün kala yapılmalı, başvuru tarihinde başkonsolosluğun hızlı dönüş yapması için resmi tatiller veya hafta sonu dışında başvuru yapılmalıdır.

Otobüs ile Ulaşım

İETT M 2: Şişhane – Darüşşafaka Metro
İETT 25 İ: İstinye İskele – Metrobüs
İETT 27 M: Seyrantepe – Yeşilce – Zincirlikuyu Metrobüs
İETT 29 Ş: İstinye Dereiçi – Şişli
İETT 122 Y: Çekmeköy – Mecidiyeköy
İETT DT 1: Ortaköy – Dereboyu – Taksim

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Adres Bilgileri Nedir?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Adres bilgileri şu şekildedir:

Adres: Karanfil Aralığı Sok. No:16 Levent / İstanbul /Türkiye

E-mail : cog.estambul@maec.es

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu telefon ve faks numarası şu şekildedir:

Telefon: +90 212 270 74 10 – 14 /  270 24 65
Faks: +90  212  270 74 84

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesinde İller Hangileridir?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Görev bölgesinde şu iller bulunur:

Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Giresun, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri şu şekildedir:

Hafta içi her gün: 08.30 / 15.30 saatleri arasında işlem kabul etmektedir.

İspanya Vize hakkında geniş bilgiyi sayfamızdan alınız.