ispanya fahri konsoloslukları

İspanya Fahri Konsoloslukları

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu

Antalya’da faaliyetlerini yürüten İspanya fahri konsolosluğu, diğer İspanya temsilcilikleri gibi Türkiye İspanya anlaşması gereği İstanbul Başkonsolosluğu’na ve İspanya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak çalışan ve diplomatik vasfa sahip olmayan bir kurumdur. Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşlarının ve İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütür. Pasaport veya kimlik yenileme, doğum, ölüm, evlilik işlemleri ve noter işlemlerinde Ankara Büyükelçiliğinden ve İstanbul Başkonsolosluğundan destek alır ve vize işlemlerinde kabul yetkisine sahip olmakla birlikte karar yetkisine sahip değildir.

İspanya Vizesi

İspanya ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunmaktadır. İspanya’ya farklı amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli İspanya Schengen vize başvurusunda bulunur. Uzun dönem yani 90 günden fazla İspanya’da kalmak isteyenler ise İspanya ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır.

İspanya fahri konsolosluk iletişim bilgileri

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

İspanya’ya seyahat etmek için yapılan Schengen vizesi başvurusunda yeşil, gri ve kırmızı pasaportlara vize uygulaması bulunmamaktadır. İstenen evraklar işverenler ve diğer statüde bulunanlar için farklılık gösterir. İspanya Antalya fahri konsolosluğu vize başvurularını kabul etmekte fakat değerlendirme yetkisine sahip bulunmamaktadır. Vize başvuru değerlendirmeleri İspanya konsoloslukları tarafından yapılır.

Umuma Mahsus pasaport sahipleri kısa süreli İspanya seyahati için Schengen vize başvurusunu İspanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara yaparlar. Uzun süreli İspanya vize başvuruları konsolosluğa veya büyükelçiliğe direk yapılabilir. Antalya ve yakın illerdeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ispanya Antalya fahri konsolosluğu vize başvurularını mesai saatleri içinde yaptıkları taktirde geri dönüş almaları çok daha kısa sürede olur. Resmi tatiller ve hafta sonu gibi mesai dışı günlerin araya girmesi başvuruların değerlendirilme süresini uzatır.

İspanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Schengen vizesi başvuru formu yanında istenen evrakların başvuru formuna ilave edilmesi ile yapılmaktadır. İspanya Schengen vize süresine karar verecek olan yetkili kurum İspanya Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliğidir. Belli bir süre talebi varsa dilekçede belirtilmeli, uzun süreli İspanya vize talebinde geçerli sebepler detayları ile dilekçede izah edilmelidir. İspanya vize başvurusu seyahatten en fazla 3 ay en geç 15 gün içinde yapılmalıdır. Seyahat tarihinde vizenin hazır olması bakımından en az 15 gün öncesinden başvuru yapmak önemlidir. Başta pasaport olmak üzere biyometrik resim, nüfus cüzdan fotokopisi ve meslek statüsünün gerektirdiği tüm evraklar hazır edilmelidir.

İspanya Vizesi İstenen Evraklar

10 yıldan eski olmayan pasaport, biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, finansal durum belgeleri başta olmak üzere işveren ve sigortalı çalışanlar için birçok evrak istenmektedir. İstenen evraklar başvuru formuna eklenir, vize ücreti dekontu da ilave edilerek başvuru tamamlanır. İşverenler için alınacak olan turistik İspanya vizesinde İspanya Baş konsolosluğuna hitaben seyahat amacı, seyahat tarihi ve şirketteki görevi ile ilgili açıklamaların yer aldığı vize talebi
antetli kağıda yazılır.

Süresi halen geçerli olan şirket imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş ve son değişikliklerin yer aldığı ticaret sicil gazetesi, seyahat edecek kişinin en az 2.500 TL bakiyeli güncel hesap dökümü, 2 adet biometrik resmi, nüfus cüzdan fotokopisi, eksiksiz ve tam doldurulmuş vize başvuru formu istenmektedir. Sigortalı çalışanlar da İspanya vize başvurularında aynı belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür.

Diğer meslek statüsünde olanlar, öğrenciler ve emekliler statülerini belirten belgelerle birlikte başvuru yapabilir. Bunlar öğrenci, emekli belgesi, eczacı diploması veya çiftçi belgesi gibi belgelerdir.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar da İspanya vize başvurusu için T.C. Çalışma İzni aslı ve fotokopisini, en az 6 ay geçerli oturma iznini başvuru formu ve pasaportla birlikte ibraz etmekle yükümlüdür. Yabancı uyruklu vatandaşlar başvuru formu ve pasaport fotokopileri dışındaki tüm belgeleri İspanyolca olarak hazır etmek zorundadır.

İspanya Vize Çeşitleri

İspanya vizeleri turistik, ticari, aile ziyareti, çalışma vizesi, eğitim, konferans ve gemici vizesi gibi farklı kategorilerde verilen vizelerdir. İspanya vize başvurusu yapan biri seyahat amacına uygun vize seçimini yaparak gerekli evrakları hazır eder. Ziyaret amacının net olarak belirtilmesi önemlidir. İspanya vize ücreti dekontu ve evrak listesinin uzun süreli vizelerde konsolosluk veya büyükelçiliklere şahsen iletilmesi mümkündür.

Kısa süreli İspanya vize başvuruları İspanya Konsolosluğu web sitesinden veya yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlardan yapılmaktadır. İspanya Antalya fahri konsolosluğu vize başvurularını kabul etmekte, bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 7-10 gün içerisinde vizelerini teslim almaktadır. Seyahat amacına göre talep edilen evrak listeleri her dönem aynı olup vize ücretleri dönem-dönem güncellenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İspanya Seyahati İçin Vize Almak Zorundadır

Yeşil, gri, kırmızı ve siyah pasaport sahipleri 90 güne kadar İspanya seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftır. 90 günü aşan seyahatlerde ise vize almak durumundadır. Bordo pasaport sahibi kişilerse kısa ve uzun süreli İspanya seyahati için vize başvurusu yapmalıdır. Vize ve konsolosluk işlemlerinde Antalya, Burdur ve Isparta’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu ile irtibata geçebilir. Konsolosluğun akredite ettiği temsilcilikler aracılığı ile de başvurular yapılabilmektedir.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize başvurusu için vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde Türkçe, İngilizce veya İspanyolca doldurulur. İspanya Konsolosluğunca hazırlanan başvuru formu 4 sayfadan oluşan ve vize evrakları içerisinde bulunması zorunlu resmi bir belgedir. Başvuru formu olmadan İspanya Schengen vize başvuruları kabul edilmez. Başvuru sahibi ile ilgili kapsamlı bilgiler içeren İspanya vize başvuru formu, diğer evraklardaki bilgilerle aynı doğrulukta doldurulması gereken bir formdur. Bilgi eksikliği veya gerçeğe uygun olmayan bilgilerin tespitinde başvurular reddedilecektir.

Gerçeğe uygun beyanlar önemli olup vize süresi bitmeden kişinin ülkeyi terk edeceğini gösterir bir evraktır. Uluslararası kullanılan resmi bir evrak olan başvuru formunun istenen koşullarda doldurulmasına İspanya konsolosluğu önem vermektedir. Sahte bilgi beyanı suç teşkil edeceğinden vize başvuru ücretinin yanması yanında kişi para cezası da alabilir. Böle bir durumda İspanya’ya giriş çıkışların zorlaşması da ihtimaller arasındadır. İspanya vize başvuru formları İspanya konsolosluğu web sitesi ve konsolosluğun akredite ettiği kurumların web sitelerinden temin edilmektedir.

İspanya Vize Ücreti

İspanya vize ücreti seyahat amacına ve İspanya’da kalış süresine göre değişmekte olup dönem-dönem konsolosluk tarafından güncellenmektedir. Dolar olarak belirlenen ücretler vize ücretinin ödendiği günün döviz kuruna göre Türk Lirası olarak ödenir. Güncel vize ücretlerini öğrenmek için İspanya konsolosluğundan bilgi alınabilmektedir. Başvuru sonuçları ikamet edilen şehre, konsolosluğun çalışma yoğunluğuna ve resmi tatillere göre değişir. Araya hafta sonu veya resmi tatillerin girmesi ya da konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olması değerlendirme süresinin uzamasına neden olabilir. Son 5 yılda parmak izi verenlerin şahsen başvuru yapmalarına gerek yoktur.

İspanya’da 90 gün konaklama hakkı tanıyan Schengen vize başvurusunda pasaportun 10 yıldan eksik olmamasına, en az 2 boş sayfasının bulunmasına, fotoğrafların biometrik olmasına, başvuru formunun tam ve doğru olarak doldurulmasına, evraklara vize ücretinin ödendiğine dair dekontun ilave edilmesine dikkat edilmelidir. 18 yaşından küçükler için vize başvuru işlemleri ebeveynler tarafından yapılmaktadır. Vize harcı ve İspanya Konsolosluğunun akredite ettiği temsilciliklerin işlem bedelini içeren vize ücretinde biometri işlemi ücrete dahil değildir.

İspanya Fahri Konsoloslukları S.S.S

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu adresi şu şekildedir:

Adres: Konyaaltı Caddesi, Antmarin İş Merkezi No:24 K:7 07050 Antalya

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu telefon numarası şu şekildedir:

Telefon: +90 242 241 77 70 – 71 – 72

Fax +90 242  241 77 74

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Hangi İllerden Oluşur?

İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu görev bölgesinde şu iller bulunur:

Antalya, Adana, Mersin, Burdur ve Isparta.

İspanya Ankara Büyükelçiliği sitesini ziyaret ediniz.

İspanya Vize ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.