İspanya Ankara Büyükelçiliği

İspanya Ankara Büyükelçiliği

İspanya Ankara Büyükelçiliği teamüllere uygun olarak Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen hizmetlere ek olarak, İspanya vatandaşlarına da çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Türkiye’de yaşamakta olan ve oturma izni olan yabancı uyruklu kişiler de büyükelçilik vasıtası ile birbirinden farklı işlemleri gerçekleştirebilmektedirler.

Türkiye ve İspanya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacı ile hizmete giren İspanya Ankara Büyükelçiliği, dönem dönem yaptığı çalışmalar ile birlikte iki ülkeyi birbirine yakınlaştırmaya çalışmaktadır. Politik, ekonomik ve kültürel anlamda gelişim gösterilebilmesi amacı ile büyükelçilik bünyesinde yer alan çalışanlar tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Verilen hizmetler yalnızca bununla sınırlı kalmayıp, büyükelçilik vasıtası ile çok sayıda evrak işlemi de kolaylıkla yapılabilmektedir. Ölümlerde, doğumlarda, evliliklerde veyahut da boşanmalarda gerçekleştirilecek evrak işlemleri İspanya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılabilmektedir. Ayrıca pasaportların yenilenmesi veyahut da nüfus cüzdanlarının yenilenmesi de yine aynı şekilde elçilik vasıtası ile yapılabilmektedir.

İspanya Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Büyükelçilik Ankara’nın Çankaya semtinde yer almaktadır. Prof. Dr. Aziz Sancar Caddesi’nde bulunan büyükelçiliğe hafta içi günlerinde yalnızca belirli saatler içerisinde ulaşılabilmektedir. Bu saatler hafta içi her gün 09:00 – 13:30 ile 15:00 – 18:00 olarak belirlenmiştir. Diğer büyükelçiliklere göre İspanya Ankara Büyükelçiliği daha uzun mesai saatleri ile hizmet vermektedir. Bunun önemli bir sebebi, vize başvurularının ve evrak tasdik işlemlerinin sıklıkla yapılmasıdır. Ayrıca İspanya’daki mesai saatlerine de ayak uydurularak, mesai saatleri uzatılmıştır.

Türkiye’de anılmakta olan özel günlerde resmi tatil ilan edilmektedir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde görev yapan büyükelçilikler bağlı bulundukları ülkelerin resmi tatillerini de baz alarak tatil yapmaktadır. Bu nedenle İspanya’da da kutlanan ve anılan özel günlerde İspanya Büyükelçiliği Ankara tatil yapmaktadır. Dolayısıyla 1 Ocak, 29 Mart, 30 Mart, 23 Nisan, 1 Mayıs, 15 Haziran, 21-22-23-24 Ağustos, 30 Ağustos, 12 Ekim, 29 Ekim, 6 Aralık ve 25 Aralık tarihlerinde resmi olarak kurum tarafından hizmet verilmemektedir. Bu sebeple vize başvurusu yaparken, resmi tarihler hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

İspanya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Büyükelçiliklerin tamamı Ankara’da yer almaktadır. Bununla birlikte de Ankara ve çevresindeki tüm iller, faaliyet alanı içerisinde yer almaktadır. Fakat Adana, Amasya, Aksaray, Ağrı, Adıyaman, Afyon, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Çankırı, Çorum, Erzincan, Elazığ, Gaziantep, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kütahya, Kilis, Konya, Kırşehir, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Niğde, Sivas, Şırnak, Şanlıurfa, Siirt, Tunceli, Van, Yozgat ve Uşak gibi illerde ikamet eden kişilerin başvurularına öncelik verilmektedir. Dolayısıyla İspanya Ankara Büyükelçiliği’nin faaliyet alanı olarak bahsi geçen bölgeler gösterilmektedir.

ispanya konsolosluğu iletişim bilgileri

İspanya Ankara Büyükelçiliği Ulaşım

Büyükelçilik, Çankaya gibi merkezi bir konumda hizmet verdiği için şehrin dört bir yanından kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda inip, özel araçla veyahut da taksi ile kuruma geçecek olan kişiler dakikalar içerisinde ulaşım sağlayabilmektedir. Bunun haricinde şehrin farklı noktalarında da toplu taşıma araçları ile kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

Opera mevkisinden hareket eden EGO 160, EGO 388, EGO 113 ve EGO 115 hatları Çankaya’da bulunan büyükelçiliğin oldukça yakınından geçmektedir. Altınpark’tan kalkan EGO 413 ve 413-3 hatları ile de direkt olarak Çankaya’ya gidilebilmektedir. Son durak olan Çankaya’da inilerek, 1-2 dakikalık yürüyüş ile büyükelçiliğe ulaşılabilmektedir. Oran sitesinden hareket eden EGO 135 ve EGO 188 de güzergah nedeniyle Çankaya’dan geçmektedir. Bu nedenle bu semtte de inilerek, direkt olarak büyükelçiliğe ulaşılabilmektedir.

İspanya Vize Başvuruları Hakkında Genel Bilgi

İspanya’ya seyahat etmek amacı ile vize başvurusunda bulunulması yalnızca Bordo pasaport kullanan kişiler için geçerlidir. Bordo pasaport dışında kalan diğer pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat Umuma Mahsus ismi ile bilinen pasaportu kullanan kişilerin belirli prosedürleri tamamlaması ve hazırladığı evrakların da şartlara uygun olması gerekmektedir.

Bordo pasaport haricinde diğer pasaport tiplerine sahip olan kişilerin İspanya’da konaklama gerçekleştirebilmek için 180 gün içerisinde 90 günlük bir zamanı bulunmaktadır. Bu sürenin tamamlanmasının ardından ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir. Çıkışın yapılmasının ardından tekrardan ülkeye giriş yapabilmek için 180 günlük sürecin tamamlanması beklenmelidir.

Bordo pasaport kullanan kişilerin başvuru yapabilmek için öncelikle İspanya Ankara Büyükelçiliği tarafından kullanılan resmi internet sitesine girmeleri gerekmektedir. Sisteme girilmesinin ardından ufak bir profil oluşturulmalıdır. Profil oluşturulduktan sonra da Vize Başvuru Formu adı ile bilinen formun doldurulması gerekmektedir. Formun içinde çok sayıda çeşitli soru yer almaktadır. Vize başvurusu yapacak olan her kişinin bu formu doldurması gerekmektedir. Fakat, form doldurulurken yalnızca konsolosluk tarafından belirtildiği şekilde doldurulmalıdır. Eksik veyahut da hatalı hazırlanan başvuru formları, yapılan kontroller sonucunda kabul edilmemektedir.

Formun doldurulmasının ardından çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraftan biri ‘Scan’ edilmeli ve bilgisayara aktarılmalıdır. Bilgisayara aktarılan fotoğraf, daha sonrasında İspanya Büyükelçiliği’ne ait olan resmi internet sitesindeki profile aktarılmalıdır. Buradan da forma ekleme yapılarak, elektronik imza atılmaktadır. İmzanın da atılması ile birlikte form hazır hale getirilmektedir. Sistem tarafından belirlenen randevu tarihlerinde hazırlanmış olan formun bir çıktısının alınması ve orijinalinin ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Bu şartların tamamlanması halinde başvuru yaparken kişi herhangi bir problem ile karşılaşmamaktadır.

İspanya Vizesi Başvuruda Kullanılacak Olan Evraklar

Vize başvurusu yapan her kişi birbirinden çeşitli evrakları hazırlamaktadırlar. Bu evraklar, müracaat edilen vize tipine göre çeşitlilik göstermektedir. Kişi eğer kısa süreli bir vize tipi için başvuru oluşturmuş ise hazırlaması gereken evraklar sınırlı sayıdadır. Fakat uzun süreler boyunca İspanya’da kalmayı gerektirecek bir vize tipine başvuru yapılıyor ise, konsolosluklar tarafından oldukça fazla belge ve evrak istenmektedir. Ayrıca istenen bu evrakların da tamamının konsolosluk tarafından belirtildiği ve talep edildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurular olumsuz şekilde sonuçlanabilmektedir.

Yapılan vize başvurularında başvuru sahiplerinin fazlasıyla önem göstermesi gereken evraklar arasında pasaport ve biometrik fotoğraf yer almaktadır. Bu evrakların hazır hale getirilmesinin ardından başvuru sahipleri tarafından mesleki durumu gösteren ve finansal durumu gösteren belgeler de hazır edilmelidir. Finansal duruma ilişkin olan belgeler arasında Banka Hesap Dökümü ve maaş bordrosu yer almaktadır. Bahsi geçen 2 belgenin de son 3 aya ait olması gerekmektedir. Ayrıca kesinlikle evrakların üzerinden kaşe ve imza bulunmalıdır.

Mesleki durumu göstermeye yarayan belgeler de SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi’nden oluşmaktadır. İspanya’ya hangi sebeple olursa olsun giriş yapmak isteyen kişilerin bu belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Yine bu belgeler de bağlı bulunulan şirket tarafından alınabilmektedir. Ayrıca alınan belgelerin de şirket yetkilisi tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Bahsi geçen evrakların hazırlanmasından sonra İspanya Ankara Büyükelçiliği vize birimleri tarafından Adli Sicil Kaydı, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Seyahat sağlık sigortası poliçesi, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği gibi ekstra belgeler istenmektedir. Bunlara ek olarak, dönem dönem seyahat planını destekleyen belgeler de istenebilmektedir. Bu belgeler de uçak biletlerinden ve de otel rezervasyonlarından oluşmaktadır. Talebin oluşma ihtimaline karşın, bu belgelerin de hazırlanması tavsiye edilmektedir.

İspanya Ankara Büyükelçiliği S.S.S

İspanya Ankara Büyükelçiliği İletişim Adresi Nedir?

Adres: Prof. Dr. Aziz Sancar Cd (Eski Abdullah Cevdet Sok) 8 – Çankaya – Ankara

E-mail: emb.ankara.inf@maec.es

İspanya Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

İspanya Ankara Büyükelçiliği Telefon numaraları şu şekildedir:

Telefon: (0312) 438 03 92
Faks: (0312) 439 51 70

İspanya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Hangi İllerden Oluşur?

İspanya Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde şu iller bulunmaktadır:

Adana, Adiyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elazig, Erzincan, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Igdir, Kahramanmaras, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Mus, Nevşehir, Nigde, Osmaniye, Sanliurfa, Siirt, Sirnak, Sivas, Slap, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

İspanya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

İspanya Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri şu şekildedir:

Büyükelçilik Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma : 09.00 – 16.30
Vize Birimi Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.30 – 12.00

İspanya Ankara Büyükelçiliği İnternet sitesini ziyaret ediniz.

İspanya vize başvurusu hakkında bilgi edininiz.